Przemoc w rodzinie

PodGrupa Forum dot. spraw polityki w Hiszpanii, partii politycznych, autonomii, rządu, pary królewskiej

Moderator: *mod

janek123
n o v a t o

Przemoc w rodzinie

śr lut 05, 2020 12:16 pm

Dzień dobry, słuchajcie nie mieszkam w Hiszpanii, ale nęci mnie jedna sprawa.
Jakiś czas temu przez przypadek wpadłem w internecie na jakiś artykuł aktywistów broniących praw mężczyzn, który bardzo złe prawo w Hiszpanii, które rzekomo ma przeciwdziałać przemocy domowej, a w rzeczywistości jest wymierzone przeciwko mężczyznom. Zastanawia mnie, czy serio tak jest, więc jak ktoś się zna na tych sprawach, to byłbym wdzięczny za informację. Może skonkretyzuję pytania:
1) czy naprawdę wystarczy, że kobieta zgłosi przemoc domową, a do domu wbijają policjanci i bez żadnych dowodów ani poszlak, z automatu wsadzają mężczyznę na 3 dni do aresztu ?
2) czy, również z automatu, ten mężczyzna dostaje nakaz opuszczenia mieszkania na jakiś długi okres ?
3) czy nawet jak później sąd nie znajdzie żadnych dowodów przeciwko niemu i go uniewinni, to figuruje on do końca życia w jakimś "rejestrze sprawców przemocy" ?
4) czy sąd z automatu pozbawia takiego mężczyznę władzy rodzicielskiej nad dziećmi (chyba to się inaczej tam nazywa) ?
5) czy kobieta serio dostaje jakieś gigantyczne wsparcie od państwa (jakiś duży hajs podobno), jak tylko zgłosi przemoc domową ?

Z góry dziękuję za odpowiedź, bo strasznie mnie to ciekawi:)

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

Re: Przemoc w rodzinie

czw lut 06, 2020 12:50 am

Legenda miejska.

janek123
n o v a t o

czw lut 06, 2020 7:44 pm

Dziękuję, tak coś podejrzewałem.

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

czw lut 06, 2020 10:49 pm

to nie znaczy, ze znecanie sie nad rodzina uchodzi na sucho.
problem jest znacznie bardziej zlozony bo w gre nie wchodzi tylko przemoc fizyczna, ale rowniesz psychiczna czy ekonomiczna.
jedno jest pewne - rozwody czy rozstania, zwlaszcza w pryzpadku imigrantow (i tu nie mam na mysli typu Afryka dzika, a Ameryke i nawet Europe) bywaja tragiczne w skutkach.
o rodzimych hiszpanskich depresjach, podejsciu jak nie moja to niczyja to w TV duzo.
ja mialam problem - typowa polska rodzina, gdzie zasadniczo nie wybodzilo to ponad zwykla pyskowke i czasem maz z liscia dostal (miedzy nami mowiac czasem mu sie nalezalo) a ze tez krew nie krew nie woda zrobili cyrk publicznie. sasiedzi zakapowali.
poniewaz ancymonkow znalam az za dobrze i jakby sie mieli pozabijac to by to zrobili już dawno to poprosili mnie na swiadka. bo faktycznie sedzia nadgorliwy byl, a instytucji kuratora rodziny to oni chyba nie znaja. już chcial zakazy zblizania sie etc.
dal sobie wytlumaczyc, ze polska wies spokojna, a akurat w tej rodzinie rownowala byla w miare zachowana. majstarszy sym pokazal, ze mamusi nie nalezy oddawac,
ale to są wyjatki - problemem jest wylapanie patologii - tu już w gre wchodzi dobre przygotowanie sedziego, sluzb dochodzeniowych i jednak rozeznanie terenu.
zeby nie bylo - zwolenniczka przemocy nie jestem, ale rodziny gdzie ona wystepuje powinno sie poddawac leczeniu typu Anonimowy Alkoholik, (czesto rownolegle z alkoholem), nie terapia szokowa - to ostatnie to już jak jest to w fazie gangreny spolecznej.

janek123
n o v a t o

pt lut 07, 2020 6:19 pm

Oczywiście, absolutnie nie popieram przemocy w rodzinie i uważam, że powinna być zwalczana z całą surowością. Tylko zaciekawił mnie tamten wspomniany artykuł i byłem ciekawy, czy rzeczywiście tam się takie straszne rzeczy dzieją:)

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

sob lut 08, 2020 7:11 pm

straszne czy nie? zalezy od srodowiska. ale to są np. cyganie czy cos co okreslamy jako patologia plus :)
przemoc jako taka - niekoniecznie w rodzinie jest tepiona z racji ustawy (tu sie to nazywa edyktem krolewskim), ale dla ultrasow katoprawiczkow to zamach na rodzine jako taka. dla ultralewych ustawa niedoskonala, bo jak gej dolozy gejowi czy lesbijka siostrze w wierze czyli wspolmalzonkowi to już ochrony jaka ma kobieta nie ma (nie podciagna tego pod przemoc miedzyplciowa)
jednoczesnie definicja gwaltu, zwlaszcza zbiorowego uraga jakiejkolwiek logice.

janek123
n o v a t o

pn lut 10, 2020 2:01 pm

Ciekawe jest to, co mówisz. Opowiedz o tym (jeśli oczywiście masz ochotę) xd. Co to jest przemoc międzypłciowa, jak to działa ?
W Polsce chyba nie ma czegoś takiego.

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

wt lut 11, 2020 12:00 am

wszedzie jest tylko może nazywaja to w Polsce prywatnym zyciem rodziny i kwituje sie, ze brudow poza domem nie nalezy prac.
poniewaz w Hiszpanii dopuszczalne są malzenstwa jednoplciowe - gdzie przynajmniej w teorii obie strony maja rowne szanse wprowadzono definicje volencia i maltrato de genero, a to ze wzgledu ma zaszlosci kulturowe - niestety zwykle strona krzywdzona bywaja kobieta i dzieci. od poczatku roku naliczono już 10 zabojstw (ilosci pobic i ewentualnego kalectwa z tego powodu nie podaja) kobiet - na tle podejscia - moja i niczyja wiecej. czasem, ale to rzadziej trafiaja sie mordercy zabijajacy dzieci na zlosc bylej czy obecnej zonie/partnerce. i jest to powazny problem.
w Polsce może zabojstw mniej (ale tez nie prowadzi sie takich statystyk) ale znecanie sie nad rodzina wcale nie jest rzadsze niz w Hiszpanii i tez nie dotyczy tego co rozumiemy przez patologie.

janek123
n o v a t o

pt lut 14, 2020 8:38 pm

Chodziło mi, że nie ma takiego terminu w prawie jak "przemoc międzypłciowa", ale wiadomo że w rzeczywistości coś takiego istnieje (i to bardzo często).
Dzięki za obszerne wyjaśnienie:)

Wróć do „Polityka”