Wyjazd do Barcelony, niezbędne formalności

PodGrupa Forum dot. spraw pracy i emigracji w Hiszpanii.

Moderator: *mod

Wojtek
n o v a t o

Wyjazd do Barcelony, niezbędne formalności

wt lip 12, 2016 10:40 am

Hola!

Wraz z moją narzeczoną chcemy wyjechać do Barcelony (na razie zakładamy, że na rok) i zbieramy informacje, które pozwolą nam zminimalizować ryzyko jakiejś wtopy.
Mój kolega mieszka w Barcelonie od paru miesięcy i mówił mi, że bez numeru NIE nie jest w stanie załatwić sobie internetu, założyć konta w banku itd. Wiem, że aby otrzymać numer NIE należy albo założyć w Hiszpanii firmę albo znaleźć tam pracę. Czytałem też o trzeciej możliwości, a mianowicie udowodnienie, że posiada się wystarczającą kwotę pieniędzy na koncie - na czym polega ta opcja?

Czy 2500 euro miesięcznie na dwie osoby, to wystarczająca suma? Czy możliwe jest, aby bez numeru nie podłączyć się do internetu? Pracuję z domu i internet jest dla mnie niezbędny.

Jeśli chodzi o nas, to moja narzeczona pracuje w HR, jest jeszcze w trakcie studiów, ja natomiast jestem programistą, mam własną działalność w Polsce i na razie nie chcę przenosić firmy do Hiszpanii. Znajomość języka mojej lubej to B1, ja natomiast dopiero niedawno zacząłem naukę i niedługo będę rozpocznę poziom A2.

Saludos!
Wojtek

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

wt lip 12, 2016 1:59 pm

kolezanka ma konto - bez rezydencji w Caixabank zalozone na paszport
a w ogole to czy Barcelona przy tym co sie ostatnimi laty dzieje w Katolnii jest najlepszym wyborem? wynajecie mieszkania to 700-1000 € jak chcesz mieszkac w rozsadnym miejscu bez obawy ze jak wychodzac wieczorem z domu to nie wrocic? poza tym - z internetem to roznie bywa, zalezy jakie klimaty lubisz bo zawsze "jak mi sie nie podoba" to sie mozna przeprowadzic.
opcja - nie wiem, bo Katalonczycy na zlosc madryckiej centrali reke sobie chcieli obciac, bo bretixie troche zmadrzeli
opcja - mam wystarczajace srodki na pobyt - to przynosisz wyciag z konta, a najpierw je zaloz.

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

Re: Wyjazd do Barcelony, niezbędne formalności

wt lip 12, 2016 3:00 pm

Wojtek pisze:Wiem, że aby otrzymać numer NIE należy albo założyć w Hiszpanii firmę albo znaleźć tam pracę. Czytałem też o trzeciej możliwości, a mianowicie udowodnienie, że posiada się wystarczającą kwotę pieniędzy na koncie - na czym polega ta opcja?

I bez tego wszystkiego nadadzą Ci numer NIE, ale papier będzie ważny przez 3 miesiące - po tym czasie starasz się o papierek stały. Myślę jednak, że tymczasowy do netu i konta w banku w zupełności wystarczy - wyżej wymienionym instytucjom zależy na tym, żebyś miał konto i płacił rachunki ;)

Wojtek pisze:Czy 2500 euro miesięcznie na dwie osoby, to wystarczająca suma?

Spokojniutko.

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

wt lip 12, 2016 5:34 pm

Cauliflowerpl pisze:
Wojtek pisze:
Wojtek pisze:Czy 2500 euro miesięcznie na dwie osoby, to wystarczająca suma?

Spokojniutko.

cauli, zalezy od potrzeb :wink:
i stanu zdrowia - karte EKUZ i może jakies ubezpieczenie medyczne? wypadki niestety chodza "po ludziach

Wojtek
n o v a t o

śr lip 13, 2016 9:35 am

@Cauliflowerpl i @ikxio dzięki bardzo za odpowiedzi. Czy znacie jakieś strony z ofertami wynajmu mieszkań w stylu polskiego gumtree albo olx - tzn raczej z ofertami od osób a nie agencji?

A co do tego, że Barcelona jest niebezpieczna, to pewnie racja. W kwietniu byliśmy na parę dni w Barcy i ostatniego dnia okradli mojego szwagra. Ale to pewnie mogło się zdarzyć w każdym dużym mieście.
Nie upieramy się, żeby mieszkać w Barcelonie, ale w takim dużym mieście pewnie łatwiej o pracę dla mojej narzeczonej.

mateusz1987
n o v a t o

Witam

czw lip 14, 2016 7:04 pm

Tutaj jest teraz tak bez numeru NIE nie zalatwisz nic nawet do biblioteki na internet trzeba numer,chyba ze masz już tutaj prace to nie bedziesz mial problemu

skara
"c e r v a n t e s"
Kontaktowanie:

czw lip 14, 2016 8:58 pm

Z punktu widzenia zawodu Twojej narzeczonej Barcelona jest dobrą opcją (ewentualnie Madryt). HR to dla wielu hiszpańskich firm czarna magia i siły zła w jednym, więc sukcesów nie wieszczę. Ale właśnie w Barcelonie swoje siedziby mają duże międzynarodowe koncerny. Tam, przy sporym łucie szczęścia, może uda jej się załapać. Ale trzeba brać pod uwagę scenariusz równie prawdopodobny, czyli niemożność znalezienia pracy w zawodzie. Co wtedy? Przemyślcie to, bo jej szanse na pracę nie są duże.

A wynająć mieszkanie w Barcelonie bez agencji łatwo nie będzie. Szukajcie na idealista, milanuncios, pisos itp., ale większość rynku obsadziły agencje.

Wojtek
n o v a t o

Re: Witam

czw lip 14, 2016 9:33 pm

mateusz1987 pisze:Tutaj jest teraz tak bez numeru NIE nie zalatwisz nic nawet do biblioteki na internet trzeba numer,chyba ze masz już tutaj prace to nie bedziesz mial problemu

Przeczytałem już wiele stron na temat wyrabiania numeru NIE i praktycznie na każdej można przeczytać, że to właściwie formalność. Ale chyba nie jest jednak tak kolorowo jak się może wydawać.
Jeśli jest szansa, żeby otrzymać NIE poprzez posiadanie odpowiedniej kwoty na koncie, to problemu nie będzie, gorzej jeśli coś się znów pozmieniało.

skara pisze: trzeba brać pod uwagę scenariusz równie prawdopodobny, czyli niemożność znalezienia pracy w zawodzie. Co wtedy? Przemyślcie to, bo jej szanse na pracę nie są duże.

To też nie problem, bo ja pracuję zdalnie jako programista, więc ani nie będę musiał szukać w Hiszpanii pracy, ani kasy nie powinno nam zabraknąć. Jeśli akurat poszczęściłoby się mojej narzeczonej, to ekstra, ale myślę, że i bez tego dalibyśmy sobie radę.

Dzięki za stronki, sprawdzę co tam oferują ciekawego, chociaż już wcześniej widziałem, że mieszkania są trochę niższego standardu niż w PL (ale to mi akurat nie przeszkadza).

makol
c o n t e r t u l i o

śr lis 23, 2016 10:31 am

ikxio pisze:wieczorem z domu to nie wrocic?

8O Nie przesadzasz troche. Ja sie tu nigdy nie czulam zagrozona nawet wracajac w nocy. Co prawda nie mieszkam w centrum ale w centrum tez nie jest zle. już chyba bardziej w moim rodzinnym miescie gdzie zdazali sie lysi :lol: . Chyba ze cyganska dzielnica bo tam bywa ponoc niebezpiecznie. Rozumiem ze Bcn mozna nie lubic bo raz to duze zatloczone miasto a dwa Katalonia, mi to nie przeszkadza ale ktos szukajacy hiszpańskiego klimatu może sie zawiesc, ale oprocz tego miasto jest spoko.

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

śr lis 23, 2016 4:50 pm

troche Bcn znam i to pare miesiecy probowalismy sie z miastem zaprzyjaznic - ogolnie na pewno klimat lepszy niz w Madrycie, ale komunikacyjny koszmar.

Wróć do „Praca i emigracja”