czemu na to pozwalamy?

Kino, muzyka, literatura, historia, tradycja itp... oczywiście hiszpańskie

Moderator: *mod

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

czemu na to pozwalamy?

śr cze 19, 2013 9:18 am

Breton . zabojca wlasnych dzieci
Marta - rodzice wypuscili nastolatke na fieste z marginesem socjalnym
morderca z Bilbao?
a PL mamusia Madzi i dalabym glowe, ze i angielska Madelaine miesci sie w tym profilu, choc z innych powodow
celebryci zabojcy

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

śr cze 19, 2013 4:42 pm

Może własnie dlatego, że zamiast taki element ignorować, to się o nim czyta i ogląda, a inny element o nim pisze, nagrywa i... sprzedaje, bo do tego się wszystko sprowadza.

Wyłącz pudło, weź w rękę książkę i kota na kolana. Skrzywionej części współczesnego społeczeństwa, fascynującej się historiami o tym czymś (bo ludźmi tego nie nazwę) nie zmienisz, bo to walka z wiatrakami. Ale przynajmniej będziesz miała lepszy humor ;)

P.S: Nie wiem, kto to Breton i uprzejmie proszę mnie nie uświadamiać :wink:

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

śr cze 19, 2013 10:27 pm

zabojcadwojki dzieci z Cordoba, TV już nie wlaczam, kot snuje sie po domu, ja czytam Zafona po polsku i zlosci mnie bo poniewiera sie w kiosku Brown z Inferno a obiecalam mamie polska wersje kupic

Awatar użytkownika
Polaco
l i t e r a t o

czw cze 20, 2013 12:37 am

Breton? hehhe przeciez on jest niewinny :D chyba ze sedzia uzna inaczej :D Kazdy ma prawo do obrony :) Cala ta historia to tylko po to zeby byla jakas ciekawa informacja. Teatrzyk z tego zrobili. Wogole nie interesuje mnie jak ten culebron sie zakonczy

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

czw cze 20, 2013 6:12 am

Breton dostal juzgado popular - a swoja droga to "pani fachowiec" od kroliczych kosci dala bron do reki adwokatowi - nie podoba mi sie taka amerykanizacja prawa

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

pt cze 21, 2013 7:17 am

No i masz Ci los, bo ona mówiła "nie", ale na pewno myślała "tak" :roll:

Ikxio, jeśli piszę:
Cauliflowerpl pisze:P.S: Nie wiem, kto to Breton i uprzejmie proszę mnie nie uświadamiać :wink:

A w następnej linijce to właśnie Ty mi wyjaśniasz, kto zacz, to odpowiedzi na pytanie "czemu na to (na robienie z morderców celebrytów) pozwalamy" musisz poszukać przede wszystkim w sobie :wink:

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

sob cze 22, 2013 2:04 pm

Cauliflowerpl pisze:A w następnej linijce to właśnie Ty mi wyjaśniasz, kto zacz, to odpowiedzi na pytanie "czemu na to (na robienie z morderców celebrytów) pozwalamy" musisz poszukać przede wszystkim w sobie :wink:

wiedzakto nie kosztuje - a ja wiem, ale olewam wielogodzinne debaty i setki artykulow roztrzasajacych zachowanie tych ludzi - moim zdaniem od oceny jest sad i potem ewentualni wspolwiezniowie - dziela Lenina i Marksa tez czytalam, ale nie znaczy ze pochwalam komunizm - zeby cos krytykowac to trzeba wiedziec co.

Glaca11
n o v a t o

wt cze 25, 2013 5:26 pm

Ale my nie mamy nic do gadania, to media ich kreują na "gwiazdy" ludzie oglądają to co mają w mediach.
usunieto spam
Ostatnio zmieniony ndz sie 18, 2013 3:08 am przez Glaca11, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

śr cze 26, 2013 1:43 pm

Glaca11 - mnie tam nikt nie zmusza do ogladania - na pilocie jest taki przycisk wylaczajacy TV :D a w necie to tez sie wybiera co czyta. zreszta programy tupu Ana Rosa, Salvame, Gran Hermano omijam od lat duzym lukiem, a prensa rosa czasem przejrze u fryzjera (bo tam nic innego nie ma)

Kubiks
n o v a t o

śr lip 03, 2013 7:23 pm

To prawda jest to problemem niestety. Nie powinno być tak, że osoby które mają sporo na sumieniu są wywyższani i jak to zostało określone wynoszone na szczyty mediów jako media. Dla takich ludzi nie powinno być łagodności, ani żadnych ulg. A dzieje się wręcz odwrotnie. I jest to faktycznie bardzo martwiące, bo jeśli teraz tak się traktuje przestępców, to co będzie dalej? Najgorsze jak stanie się to normą i ludziom coś odbije i będą robić straszne rzeczy, żeby później stać się sławnym.
Ostatnio zmieniony śr lis 06, 2013 8:37 pm przez Kubiks, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Polaco
l i t e r a t o

czw lip 04, 2013 9:54 am

Ostatnio z ciekawosci sledze "juicio Bretona" i powiem wam ze niezly skurwiel z niego. Chyba już nikt nie ma watpliwosci ze to on zabil swoje dzieci.

Awatar użytkownika
norbo
"c e r v a n t e s"
Kontaktowanie:

czw lip 04, 2013 10:48 pm

Jak dzieci :lol: Naprawdę jesteście tacy naiwni? Przyczyna tego zjawiska (i innych podobnych) jest oczywista: media decydują czym mają się zajmować ludki, a ludkom taki stan rzeczy bardzo się podoba bo samodzielne myślenie jest dla nich zbyt wyczerpujące. Przykładów dowodzących przedstawionej tezy można przytaczać w nieskończoność: seriale kreujące fałszywy obraz społeczeństwa, wszelkiej maści reality-show, debilne teleturnieje, rozrywka dla idiotów, pseudowiadomości czyli skandale rozporkowe znanych i (nie)lubianych... A dowód na to, że ludkom się to podoba? Może sport - ilu Polaków interesuje się faktycznie tenisem? raczej niewielu, a jednak pewna stacja tv chwali się milionową widownią; troszkę prostego marketingu plus nutka narodowa i już mamy ogromną rzeszę wielbicieli tenisa choć zapewne większość z nich nie zna nawet zasad tego sportu. Gdyby media zechciały wykreować nową dyscyplinę - np. sikanie na odległość, to skutek byłby dokładnie taki sam, wszyscy prowadziliby zażarte dysputy na temat "technik" sikania i "talentu" zawodników a trasmisje "zawodów" przyciągałyby miliony "kibiców" przed telewizory. Jak w powieści Huxley'a każdy czuje się szczęśliwy gdy tylko pozbędzie się samodzielności i aspiracji intelektualnych. Większość wybiera życie gammy a media serwują bardzo bogaty materiał dla tej kategorii konsumentów....

Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

(Ew. Mateusza 5:3, Biblia Tysiąclecia)

Awatar użytkownika
Polaco
l i t e r a t o

czw lip 04, 2013 11:57 pm

ja tylko sie zastanawiam co ma ten tekst z bibli wspolnego z tym co napisales

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

pt lip 05, 2013 7:00 am

Polaco nasz kolega zostal odmozdzony w wieku niemowlecym

Awatar użytkownika
norbo
"c e r v a n t e s"
Kontaktowanie:

pt lip 05, 2013 4:15 pm

ikxio, tobie chyba szkodzą wyziewy z kociej kuwety :roll:

Polaco, w wolnym tłumaczeniu na współczesną mowę ten cytat brzmiałby mniej więcej tak: szczęśliwi są idioci

Awatar użytkownika
DARION
c o n t e r t u l i o
Kontaktowanie:

pn lip 08, 2013 4:04 pm

Norbo no to super, to do nich zaliczasz Jezusa.
Poprawne tlumaczenie tego tekstu jest takie:

Mt 5:3 Szczęśliwi, którzy są świadomi swej potrzeby duchowej, gdyż do nich należy królestwo niebios.

Obecnie malo ludzi przejawia jakikolwiek stan wskazujacy na glod duchowy. Wiekszosc ludzi najdalszy punkt widzi czubek wlasnego nosa, nie licza sie z nikim i niczym, zyja by zaspokajac tylko i wylacznie swoje potrzeby.
Idac za ciosem...godzinami wysiaduja przed TV i zagluszaja rozum i wszelkie przejawy logicznego myslenia. To media nadaja kierunek naszemu rozumowaniu.

Brodo
n o v a t o

pn lip 08, 2013 6:03 pm

DARION pisze:Obecnie malo ludzi przejawia jakikolwiek stan wskazujacy na glod duchowy. Wiekszosc ludzi najdalszy punkt widzi czubek wlasnego nosa, nie licza sie z nikim i niczym, zyja by zaspokajac tylko i wylacznie swoje potrzeby.
Idac za ciosem...godzinami wysiaduja przed TV i zagluszaja rozum i wszelkie przejawy logicznego myslenia. To media nadaja kierunek naszemu rozumowaniu.

No właśnie... Większość ludzi zachowuje się w ten sam sposób. Niby mamy wolność, ale chyba nie umiemy z niej korzystać.
Ostatnio zmieniony czw sie 29, 2013 3:05 pm przez Brodo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
norbo
"c e r v a n t e s"
Kontaktowanie:

pn lip 08, 2013 10:59 pm

DARION, każdy ma prawo do swojej interpretacji. Ale twoja wersja mnie nie przekonuje, "ubodzy w duchu" mają być "świadomi potrzeby"?

Przekłady katolickie:

Biblia Jakuba Wujka (XVI w.): Błogosławieni ubodzy duchem; albowiem ich jest królestwo niebieskie.

Biblia Tysiąclecia (XX w.): Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Biblia Poznańska (XX w.): Szczęśliwi ubodzy w duchu, albowiem ich jest królestwo niebieskie.

Biblia Warszawsko-Praska (XX w.): Błogosławieni ubodzy duchem albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Przekłady protestackie:

Biblia Brzeska (XVI w.): Błogosławieni są ubodzy w Duchu, abowiem ich jest królestwo niebieskie.

Biblia Gdańska (XVII w.): Błogosławieni ubodzy w duchu; albowiem ich jest królestwo niebieskie.

Biblia Warszawska: (XX w.): Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem ich jest Królestwo Niebios.

Nowa Biblia Gdańska: (XXI w.): Bogaci żebrzący u Ducha, bowiem ich jest Królestwo Niebios. (!?)

Przedstawiona przez ciebie wersja (Szczęśliwi , którzy są świadomi swej potrzeby duchowej, gdyż do nich należy królestwo niebios) pochodzi z Przekładu Nowego Świata (XX w.) opracowanego przez Świadków Jehowy i jak widać wyraźnie różni się od innych tłumaczeń.

Moja interpretacja jest prosta: błogosławieni (szczęśliwi) są ludzie prości, którzy nie zastanawiają się nad światem przyjmując go takim jakim go zastali i biernie godzą się ze wszystkim - także tym co zostaje im narzucone przez innych (silniejszych), jako danym przez boga/los/naturę; to "zwierzęce" szczęście bezmyślności.

Dosłowny przekład (dosłowne oddanie tekstu oryginalnego słowo po słowie) [opracowany przez protestancki Ewangeliczny Instytut Biblijny] brzmi: Szczęśliwi ubodzy w duchu,gdyż ich jest Królestwo Niebios i opatrzony jest przypisem:
Gr. [grecki wyraz, którego nie mogę skopiować] (ptochos) oznacza skrajne ubóstwo, dno nędzy; człowiek ubogi w tym sensie nie ma żadnych środków i cała jego ufność jest w Bogu. Łukasz mówi jedynie ubodzy. W taki sposób określa też Łazarza (Łk 16,20.22). "Ubodzy w duchu" jest określeniem bardzo brzemiennym w znaczenie. Może oznaczać (1) ludzi pokornych, skruszonych, świadomych swojej całkowitej zależności od Boga niezależnie od swojego statusu materialnego; (2) ludzi uważanych za ubogich, beznadziejnych i przegranych, którzy być może sami skłaniają się do opinii innych na temat ich samych; (3) ludzi uczynionych takimi przez społeczeństwo i przez to nie widzących dla siebie innego wyjścia poza Bogiem. Wszystkie te kategorie mają szczęście,jeśli ze swoim ubóstwem przychodzą do Boga.

Wszystkie trzy interpretacje przedstawione powyżej pasują do mojej wersji biernego idioty odnajdującego szczęście w bezmyślności.

DARION pisze:Obecnie malo ludzi przejawia jakikolwiek stan wskazujacy na glod duchowy. Wiekszosc ludzi najdalszy punkt widzi czubek wlasnego nosa, nie licza sie z nikim i niczym, zyja by zaspokajac tylko i wylacznie swoje potrzeby.

To przecież jest właśnie istota konsumpcyjnego modelu życia promowanego jako kapitalistyczna wersja wolności.

Awatar użytkownika
Polaco
l i t e r a t o

wt lip 09, 2013 10:46 am

Ja tez interpretuje to tak samo jak Darion
Wszystko ladnie i pieknie napisales ale sam sobie przeczysz. Tam gdzie piszesz pochodzenie slowa z greckiego a pozniej piszesz ze te "wszystkie trzy interpretacje przedstawione powyżej pasują do mojej wersji biernego idioty odnajdującego szczęście w bezmyślności" mylisz sie, bo to nie bezmyslnosc tylko Bog, albo krolestwo boze. Wiec rozumiec ten teskt jako "którzy są świadomi swej potrzeby duchowej" jest calkiem logiczne.

Awatar użytkownika
norbo
"c e r v a n t e s"
Kontaktowanie:

wt lip 09, 2013 3:35 pm

(1) ludzi pokornych, skruszonych, świadomych swojej całkowitej zależności od Boga niezależnie od swojego statusu materialnego - czyli takich, którzy uważają, że ich los jest zdeterminowany przez jakąś siłę wyższą i żadne działanie nie może przynieść oczekiwanego rezultatu bez przychylności tej siły; biernie przyjmujących "wyroki losu" nie zastanawiając się nad faktycznymi przyczynami...

(2) ludzi uważanych za ubogich, beznadziejnych i przegranych, którzy być może sami skłaniają się do opinii innych na temat ich samych - czyli takich, którzy pod wpływem opinii innych uznali się za zależnych od jakiejś siły wyższej.... dalej patrz (1)

(3) ludzi uczynionych takimi przez społeczeństwo i przez to nie widzących dla siebie innego wyjścia poza Bogiem - czyli wypchniętych na margines społeczny (w sensie materialnym lub kulturowym), którzy w obliczu własnej "bezradności" uznali, że ich los jest zdeterminowany przez jakąś siłę wyższą.... dalej patrz (1)

Polaco, w którym momencie "sam sobie przeczę"? Mógłbyś także przedstawić dokładniej swój tok rozumowania. Tak, wiem, wiara nie musi być logiczna ale ty twierdzisz, że wersja przedstawiona przez Dariona jest "logiczna" - logikę łatwo przedstawić w postaci słów...

Wróć do „Kultura”