Swieto Katalonii - 11 wrzesnia

Kino, muzyka, literatura, historia, tradycja itp... oczywiście hiszpańskie

Moderator: *mod

1global

Swieto Katalonii - 11 wrzesnia

wt wrz 13, 2011 2:14 pm

Wszystkim dzis 11 wrzesnia kojarzy sie z data ataku na WorldTradeCenter, ale dla Katalonczykow ten dzien jest swietem kultury, tradycji i tożsamosci katalonskiej.
Wiecej tutaj
Polecam :)

Awatar użytkownika
norbo
"c e r v a n t e s"
Kontaktowanie:

wt wrz 13, 2011 3:52 pm

W uzupełnieniu tej nacjonalistycznej informacji dodajmy, że Katalonia jest także duszą hiszpańskiej rewolucji, internacjonalizmu, anarchizmu, komunizmu... Lektura łatwa i przyjemna: "W hołdzie Katalonii" - George Orwell 8)

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

wt wrz 13, 2011 4:47 pm

zasadniczo Katalonia nie jest - przynajmniej w jej wyksztalconej czesci az tak nacjonalistyczna jak sie mowi, w koncu maja prawo do wlasnego jezyka jak my w czasach Bismarcka . moje spotkanie? zapowiedziano, ze "polaca" przychodzi do pracy - wydelegowali Katalana - a ja ledwo sie bronilam w castellano :D smiechu bylo co niemiara. bo nie wiem czy wiecie - na nich reszta hiszpanskojezycznych mowi polacos

Awatar użytkownika
norbo
"c e r v a n t e s"
Kontaktowanie:

wt wrz 13, 2011 8:16 pm

Wiemy, wiemy... i nadal nas dziwi, że "polaco" z "polaco" po polsku się nie dogada :D

Nie wolelibyście świąt z okazji jakiegoś odkrycia naukowego (np. dzień penicyliny) zamiast tych nacjonalistyczno-barbrzyńskich? Tzw. święta narodowe to szlak trupów przecież - wojny, bitwy, masakry, zbrodnie, zwycięstwa (dla drugiej strony porażki)...

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

śr wrz 14, 2011 6:19 am

norbo ludzkosc ma chyba tak wbudowane - pomyslowosc wykazuje w dwoch przypadkach - jak sie upic i blizniego zabic. pewnie, ze wole obchodzic prywatne swieta a nie narodowe rocznice

Awatar użytkownika
norbo
"c e r v a n t e s"
Kontaktowanie:

śr wrz 14, 2011 11:48 am

Prywatne nie, przecież antybiotyki to dar dla całej ludzkości...

"nie jestem polakiem, tu się tylko urodziłem, a że mówię tym językie to kwestia wychowania..." - antypatriota, guernica y luno

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

śr wrz 14, 2011 1:53 pm

norbo dzieki penicylinie to ja bym byla kompletna sierota, o ile bym zyla bo zapalenie pluc,w dziecinstwie, nie mowiac mowiac już o dyskusjach z moimi kotami bo masc penicylinowa jest skuteczna. już o milionach rannych ktorzy nie umarli na gangrene nie wspomne - drugim takim wynalazkiem jest superglue - znany raczej z tego, ze w CSI sluzy do ujawniania odciskow palcow na skorze, a pierwotnie polimer mial zastosowanie w Wietnamie do zasklepiania naczyn wlosowatych. a w ogole - moje prywatne swieta to moje- urodzin kotki nie przeskoczysz

Awatar użytkownika
norbo
"c e r v a n t e s"
Kontaktowanie:

śr wrz 14, 2011 2:11 pm

Światowy dzień klejów błyskawicznych - z tej okazji parada i solenna obietnica burmistrza, że nie użyje superkleju celem przytwierdzenia swojego zadka do stołka w ratuszu ;)

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

śr wrz 14, 2011 4:01 pm

wbrew pozorom - US mani wymyslili jakis film gdzie straszyl facio z pila do drewna - jak raz by sie nadal- ja horrory omijam duzym lukiem, - u mnie w domu byly dwa videa i dwa telewizory i brak awantur o oto co sie oglada. kota sie nie meczyla tylko wybierala lepiej glaszczacego, teraz przenosze kuper z wyrka na kanape. wideo szlag trafil przy TDT do TV dokupilam dekodery , a kupno nagrywarki walczy z odkurzaczem wodnym (taki pioracy dywany i myjacy podlogi, nie H2O ) - namierzylam w sklepie dla idiotow czyli w miare tani w mediamarkt, czekam na opinie bo internetowa kolezanka kupila i jak na razie sie nie skarzy

1global

pn paź 03, 2011 3:51 pm

ikxio pisze:smiechu bylo co niemiara. bo nie wiem czy wiecie - na nich reszta hiszpanskojezycznych mowi polacos

A propos mowienia los polacos na Katalonczykow, tez zawsze zastanawiwalo mnie skad to sie bierze, bo tlumaczenia moich znajomych ze chodzi o inny, niezrozumialy dla reszty jezyk, mnie nie przekonywaly.
Zrobilam wiec research i już wiem! :)

Zobaczcie moj artykul Katalonczycy czyli "los polacos"

Wróć do „Kultura”