Katalonia - nowe państwo w Europie (?)

PodGrupa Forum dot. spraw polityki w Hiszpanii, partii politycznych, autonomii, rządu, pary królewskiej

Moderator: *mod

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

pn paź 06, 2014 5:03 pm

jedna jaskolka wiosny nie czyni jak mowi madrosc ludowa.

Awatar użytkownika
skutecznywdobrymnastroju
n o v a t o
Kontaktowanie:

śr paź 15, 2014 4:34 pm

ikxio pisze:jedna jaskolka wiosny nie czyni jak mowi madrosc ludowa.

zależy jaka to jaskółka, bo czasmi czyni

Awatar użytkownika
D.
"c e r v a n t e s"
Kontaktowanie:

śr paź 22, 2014 5:40 pm

...he, he... Nie moge sie powstrzymac....

St.Zielinski:
"Jedna jaskolka nie zwiastuje wiosny, ale bocian tak.
Rozmiar ptaka ma znaczenie".

(Tl. wl. Una golondrina no hace la primavera, un cigüeña ya si.
El tamaño del pájaro...¡SI, IMPORTA!
)

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

śr paź 22, 2014 6:47 pm

:lol: no to musialby byc co najmniej albatros :wink:

Estery
n o v a t o
Kontaktowanie:

śr kwie 22, 2015 12:57 pm

To będzie ta wolna Katalonia, czy nie? Sama jestem ciekawa jak ta sytuacja się rozwinie. Ale coś czuję, że nic z tego nie będzie ;]

kkmz
t í m i d o

wt wrz 01, 2015 9:42 am

Wydaje mi się, że oni się jednak nie odłączą...

makol
c o n t e r t u l i o

czw paź 01, 2015 3:09 pm

Nie wiem czy Katalonia da rade, ale jeśli im się ma udać to nastąpi to w ciągu roku lub dwóch. Europa ma własne problemy wiec jeśli się uprą, to sadze ze jest to możliwe. Drugiej takiej okazji szybko może nie być, chyba żeby doszło do III wojny (czego Europie nie życzę)[/list]

Awatar użytkownika
Polaco
l i t e r a t o

wt sty 05, 2016 1:34 am

może odnowie troszke temat

Pare miesiecy temu napisalem w tym temacie

Jedynie co mam osobiste do tego wszystkiego to jedno pytanie ktore z checia zadalbym panu Arturowi Mas: Czy zrezygnowalby z polityki dozywotnie w zamian za to zeby Catalunya zostala niezaleznym narodem

No i mam odpowiedz
Artur Mas nie chce zrezygnowac. W tym przypadku jego rezygnacja i nowy kandydat (ktokolwiek inny) ktorego poparloby CUP byloby poczatkiem rzodu z wielkimi mozliwosciami na rozwoj calego tego ich "smiesznego" projektu.
On tego nie robi dla Catalunya, on tylko patrzy na samego siebie. :)

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

ndz sty 10, 2016 3:44 pm

jak sie okazuje jednak Mas musial zjesc "te zabe" na surowo i bez soli, czyli ustapil, ciekawe jak potoczy sie dalej?

Awatar użytkownika
Polaco
l i t e r a t o

śr sty 13, 2016 1:54 am

niespodziewany ruch
pozyjemy zobaczymy :)

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

śr sty 13, 2016 5:36 pm

czy taki niespodziewany? polityka rzadzi sie swoimi prawami i niestety dla niego (w sensie osoby bo pod wzgledem sympartii politycznych jest mi obojetny, może z lekkim wskazaniem na minus) miejsca na dzien dzisiejszy zabraklo. chyba nie mial innego wyjscia jak usunac sie w cien. na jak dlugo? to faktycznie - zobaczymy.

michael112
n o v a t o

pt lut 05, 2016 8:48 pm

Osobiście jestem raczej przeciwny niepodległości Katalonii.
Uprzedzam, że moja wypowiedź jest raczej z punktu widzenia potencjalnego turysty, i w dodatku osoby która ze względów finansowych jeszcze nie była za granicą (ale mam nadzieję, że niedługo wyjedzie :P). Więc uprzedzam, że mam prawo nie znać wszystkich realiów tamtego regionu.
Otóż, mam obawy że w przypadku pełnego odłączenia się tego regionu i jego przekształcenia w niezależne państwo kataloński zostanie jedynym językiem urzędowym, natomiast status języka hiszpańskiego (kastylijskiego) w Katalonii jeszcze bardziej podupadnie.
Z tego co wiem Katalończycy i tak podkreślają swoją odrębność językową i o ile aktualni mieszkańcy będą do końca swoich dni znali hiszpański (bo przecież go nie zapomną :P), o tyle nowe pokolenia być może nie będą się go uczyły nawet w szkole (będzie to jeden z języków obcych, nauczany wymiennie z np. francuskim albo włoskim, jako drugi po angielskim).
Coś podobnego do tego, że my Polacy nie uczymy się już rosyjskiego (to znaczy: ten kto chce, się uczy, ale nie wszyscy). Nie wiem, jak pod tym względem jest np. na Ukrainie, bo to byłby lepszy przykład niż PL, jako że jest to kraj, który dopiero niedawno odłączył się od Rosji, a jednocześnie za nią nie przepada, w przeciwieństwie do Białorusi.
Ja jako potencjalny przyszły turysta, uczę się od 1,5 roku hiszpańskiego, ponieważ chciałbym jeździć do krajów tropikalnych i zafascynowałem się w pewnym sensie hiszpańskim. Generalnie, wolę się uczyć takich języków, które dają mi możliwość porozumiewania się w wielu krajach jednocześnie.
Dlatego, z całym szacunkiem do Katalończyków, nie planuję nauki katalońskiego tylko dlatego, że może kiedyś pojadę tam na wakacje.
Tak samo wielu innych turystów.
Z ludźmi starszymi się dogadamy, ale co będzie za jakieś 30 lat, jeśli nowe pokolenie nie będzie uczyło się hiszpańskiego?
Oczywiście, podstawowym językiem międzynarodowym jest angielski i wielu turystom to wystarczy.
Niemniej, tym spośród turystów, którzy opanują hiszpański, jest wygodniej jechać wiedząc, że dogadają się z każdym, a nie tylko z tym, który akurat nauczył się angielskiego czy hiszpańskiego jako obcego języka.

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

sob lut 06, 2016 2:22 am

wywalcza dodatkowe punkty - mam nadzieje, ze skonczy sie panstwem federacyjnym z obowiazkiem dwujezycznosci - katalonski rozumiem, nie mowie są ciekawsze zajecia :P
jezyk to nie do konca to kim sie czujesz kolego, poczytaj kto i jak sie stalo, ze proces wynaradawiania Katalonczykow sie zaczal - to siega czasow kiedy jeszcze nie bylo mowy o rozbiorach krolestwa polskiego i to po francuskiej stronie - dialekt marsylski to "zamrozona" katalana (to tak ostatnio z przyjacielem od´81 Francuzem sie zgadalismy) czesto bywa, ze ktos do mnie mowi w walencjanie - to taka luzniejsza odmiana a ja odpowiadam w castllano-i problemunie ma.
ja nie turystka, ot wedrowiec milo przyjety przez Hiszpanie - fascynacje to ostatnio i mnie jak by sie dalo z pingwina wodke upedzic?
pod wzgledem poslugiwania sie wlasnym jezykiem to zajmijmy sie polskim????

makol
c o n t e r t u l i o

pn lut 29, 2016 3:58 pm

Mi osobiscie, Katalonia jest nie na reke, bo nie wiadomo czy nie spowoduje to utrudnien dla emigrantow, ale ich rozumiem. Nie rozumiem tylko dla czego nie walcza o swoje (jak to by byla Polska to Hiszpanie już by mieli z 5 powstan) bardziej zdecydowanie. Co do jezyka to jasne ze najwygodniej jakby wszyscy rozmawiali w jednym zamiast w narodowych (szczegolnie dla turystow)i jak dla mnie cały swiat może mowic po angielsku :) (Lacznie z Polska)

kamster
n o v a t o
Kontaktowanie:

czw kwie 14, 2016 10:15 am

nie każdemu opłaca się odłamać od większego państwa, ciekawe jak tam u nich wygląda sytuacja z uchodźcami bo w sumie mówi się o niemczech, francji i anglii ale o hiszpani cicho

Awatar użytkownika
Polaco
l i t e r a t o

Re: Katalonia - nowe państwo w Europie (?)

pt paź 13, 2017 5:24 am

Ciekawe, temat na forum zalozony w 2012 roku :sure?:
Widze ze forum upadlo bo nawet nikt nie pisze już o niczym ciekawym
A w Kataluni burza :devil: :bat:

Geldmarket
n o v a t o
Kontaktowanie:

sob paź 21, 2017 2:14 pm

I tak Hiszpania nie pozwoli na odłączenie sie katalogi po pierwsze ze względów politycznych ale i tez gospodarczych , jak to jedn z wielu krajów w europie stworzonych z mniejszych narodów swoja siłę ma w jedności nie w podziale . Choć rozumiem Katalończyków nie wiem czy nawet w ich interesie jest podział

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

sob paź 21, 2017 10:01 pm

rozwiazaniem jest panstwo federacyjne - ale jak pogodzisz krola z republika?

Geldmarket
n o v a t o
Kontaktowanie:

śr paź 25, 2017 5:05 pm

ikxio pisze:rozwiazaniem jest panstwo federacyjne - ale jak pogodzisz krola z republika?

Zgadzam się ale w tym cały jest ambaras aby dwoje chciało na raz

Wróć do „Polityka”