Urlop w Andaluzji

PodGrupa Forum dot. spraw turystyki, podróżowania i zwiedzania Hiszpanii.

Moderator: *mod

Medaneiro
n o v a t o

Urlop w Andaluzji

ndz lis 08, 2015 3:40 pm

Po pierwsze, dziękuję za przyjęcie do tego forum :)

Planuję spędzić urlop w Andaluzji. Dokładny termin trudno mi jeszcze wskazać, ale byłoby to w okresie czerwiec - wrzesień, by woda w morzu była możliwie ciepła.

Założenia dotyczące pobytu i podróży:
1. Planowana długość pobytu to 11 dni, choć realnie byłoby to w zasadzie 10 dni dyspozycji (przylot byłby we wtorek wieczorem, więc tego dnia nie wliczam).
2. Zamierzam wynająć samochód.
3. Oczekiwanym standardem noclegówbyłoby miejsce w cenie do 150-200 zł za noc (pokój dwuosobowy), odpadają hostele i obiekty, w których mogą być dokwaterowane obce osoby.
4. Poza zwiedzeniem kolejnych miast chciałbym pobyć i odpocząć przez kilka dni w jednym miejscu, bez konieczności przemieszczania się z jednego w drugie. Takim miejscem będzie Tarifa lub sąsiednie miejscowości.

Zarys planu wygląda w tej chwili następująco. Przylot do Malagi wieczorem i od razu nocleg (nie znalazłem jeszcze sensownego miejsca noclegowego w pobliżu lotniska, jeżeli jakieś znacie, to proszę o informację).
Następnego dnia (liczmy jako pierwszy dzień) wynajmuję samochód i jadę w okolicę Tarify (około 2h). Tam chciałbym wypocząć około 5 dni.
W okresie pobytu w Tarifie planuję jednodniowy wypad do Kadyksu (około 1,5h trasy). Ile czasu powinienem przeznaczyć na zwiedzenie tego miejsca? Pytam, ponieważ zastanawiam się, czy tego samego dnia mógłbym jeszcze zobaczyć Jerez de la Frontera lub w opcji maksymalnej - także pojechać do Rondy. W tym ostatnim przypadku ograniczyłbym się już raczej tylko do przejechania przez to miasto i podziwiania widoków z okna samochodu. Cały czas założeniem jest, że wracam na nocleg do Tarify.
Szóstego dnia rano wyjeżdżam z Tarify, kolejny cel (obowiązkowy) to Sewilla. Na zwiedzenie planuję 1,5 dnia (2 noclegi), chociaż nie wiem, czy nie będzie za krótko.
Zostają mi do dyspozycji w zasadzie 2 dni, bo w ostatni nocleg, czyli nocleg przed dniem wylotu chcę być już w Maladze. Tutaj pojawia się dylemat - czy pozostałe 2 dni przeznaczyć na zobaczenie Kordoby czy Granady? Granada wydaje się leżeć dość daleko od Sewilli, ale wg google'a jest do osiągnięcia w około 2,5 h.
Jeśli chodzi o Malagę to co warto zobaczyć przy założeniu, że miałbym do dyspozycji czas do południa/wczesnego po południa?

Poza dylematami, o których pisałem, to jeżeli macie jakieś doświadczenia z firmami wypożyczającymi samochody, któreś z nich polecacie/odradzacie, to też napiszcie proszę. Wstępnie zapoznałem się z ofertą firmy Malaga Car. Dla "optymalizacji kosztów" zastanawiałem się nad najmniejszym samochodem, tj. o pojemności silnika poniżej 1,4l. Liczę się z tym, że jeżeli do planu podróży weszłaby Ronda i/lub Granada, to odcinki są dość górzyste i wówczas zdecydowałbym się jednak na samochód o pojemności 1,4l, żeby nie "zdychał". Nie wiem jak wyglądają pod tym kątem pozostałe możliwe odcinki podróży (Malaga-Tarifa-Kadyks; Tarifa-Sewilla-Kordoba-Malaga).

W żadnym z planowanych miejsc noclegu nie mam jeszcze namierzonych żadnych konkretnych obiektów do nocowania, wszelkie sugestie i rekomendacje mile widziane :)

Poza tym chętnie poznam Wasze doświadczenia i sugestie związane z tymi miejscami i podróżowaniem w tych rejonach :)

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

ndz lis 08, 2015 7:33 pm

Medaneiro
n o v a t o

ndz lis 08, 2015 9:52 pm

W tych wątkach są ciekawe informacje, ale jeżeli ktoś z użytkowników miał styczność z innymi firmami wypożyczającymi samochody i może jakąś polecić albo przestrzec, to też byłaby dla mnie cenna informacja.

Poza tym w moim poście poruszonych jest tez mnóstwo innych kwestii :)

adamk76
c o n t e r t u l i o
Kontaktowanie:

ndz lis 08, 2015 9:58 pm

Malaga to miasto, które zachwyca przede wszystkim plażą i najlepszymi w całej prowincji restauracjami, oferującymi ryby i owoce morza. Warto również spróbować lokalnego wina malaga. Głównymi atrakcjami są Muzeum Picassa oraz miejsce urodzenia tego wybitnego artysty. Dodatkową zaletą miasta są niewysokie, w porównaniu do całego kraju, ceny noclegów. Polecam: http://www.plan4fun.pl/przewodniki/hiszpania/miejscowosci/malaga/6060

Kuba
p a r l a n c h í n

ndz lis 08, 2015 10:55 pm

A coś konkretnego masz do zobaczenia/zwiedzenia w tej Tarifie? Bo miasteczko niewielkie, jest kilka ładnych uliczek i plaża - dobra miejscówka jeśli planujecie surfować i ogólnie do sportów wodnych (niezłe fale), ale tak żeby tam siedzieć 5 dni to chyba są lepsze miejsca?

Na Kadyks mógłbyś spokojnie cały dzień przeznaczyć. W okolicy jeszcze jest kilka sympatycznych miasteczek po drodze - np. Chiclana de la Frontera. Ronda jest mała, ale jak już będziesz to warto na tą godzinkę czy dwie tam się zatrzymać, a nie tylko przelecieć samochodem.

W Maladze jak nie chcesz eksperymentować z noclegiem to bierz hotel Ibis (jeden jest przy autostradzie blisko lotniska, a drugi w centrum), albo Ibis Budget (też w centrum, blisko rzeki, kilka minut od starego miasta), cenowo powinno wyjść poniżej tych 200 zł za noc. Jak będziesz tam tylko kilka godzin - no to standardowo calle Larios i stare miasto, muzeum Picasso jak lubisz, katedra, zamek Gibralfaro (świetne widoki) i warto przejść się do Muelle Uno - takie jakby otwarte centrum handlowe w porcie, fajne knajpy i od niedawna też filia centro Pompidou. To wszystko jest blisko siebie, także w kilka godzin do obskoczenia.

Do Granady według mnie warto pojechać - nawet sama Alhambra jest warta zobaczenia.

adamk76
c o n t e r t u l i o
Kontaktowanie:

ndz lis 08, 2015 11:26 pm

Główną atrakcją Granady jest bogata kultura i owiana nutką tajemnicy historia powstania miasta. Domy wzniesione z kamienia, błota, drewna, wpasowują się w górskie krajobrazy tworząc nietypowy klimat. Można zanocować w jaskiniach, w których naturalny jest chłód latem i ciepło w zimie. Warto skosztować tutejszej kuchni. Z tych dziewiczych terenów pochodzi ekologiczny kawior z wód Riofrio, w Loja. Polecam: http://www.plan4fun.pl/przewodniki/hiszpania/miejscowosci/granada/2204

skara
"c e r v a n t e s"
Kontaktowanie:

pn lis 09, 2015 1:17 pm

Wg mnie 1 dzień na Sewillę wystarczy. Kolejny dzień poświęciłabym Korodobie a 1,5 dnia Granadzie (miasto osobno i Alhambra osobno). Między miastami odległości nie są powalające - do 3 godzin jazdy. Granada jako przedostatnia, bo potem w niewiele ponad godzinę jesteś w Maladze.
Zgadzam się Kubą, że siedzieć w Tarifie nie do końca jest sens. To miejsc znane z silnych wiatrów, więc jeśli nie zamierzasz śmigać z żaglem to wypoczynek wcale nie musi być przyjemny jak łeb urywa od wiatru. Lepsza Chiclana albo Conil.
W jeden dzień Kadyksu, Jerezu i Rondy nie zrobisz. To znaczy może i zrobisz, ale bez wysiadania z samochodu. Ja bym na Kadyks dała pół dnia, a drugi dzień bym przeznaczyła na Jerez i Arcos de la Frontera. Rondę najlepiej zrobić odbijając z Malagi albo zostawić na kolejny dzień.

adamk76
c o n t e r t u l i o
Kontaktowanie:

pn lis 09, 2015 7:19 pm

Ronda jest niewielkim andaluzyjskim miastem. Dzięki monumentalnemu mostowi łączącemu dwie części miasta i słynnej Plaza de Toros jest jednym z głównych celów turystycznych w regionie. Polecam: http://www.plan4fun.pl/przewodniki/hiszpania/miejscowosci/ronda/9019

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

pn lis 09, 2015 8:44 pm

w Jerez to jesli sie nie trafi na fiesty to mozna sobie darowac w ogole. A latem klimat paskudny)
lepiej skupic sie na Kadyksie i Sewilli (skara, Sewilla to nie jeden dzien, nawet dwa byloby malo). zamiast tkwic na Tarifie lepiej wycieczke do Kordoby zrobic :D . no ale ja nie plazowa - wole zwiedzac. choc z punktu widzenia chocby wyjscia na kieliszek zimnego wina lepsze są wieksze miejscowosci typu Chiclana, Puerto Real, Puerto Santa Maria a i mimo wszystko z noclegami latwiej
a spamowaniem kolegi adamk76 sie specjalnie nie przejmuj, ten model tak ma

adamk76
c o n t e r t u l i o
Kontaktowanie:

pn lis 09, 2015 10:13 pm

Zaraz tam spamowanie... Pod podanymi linkami znajduje się wiele ciekawych i przydatnych informacji :P

Medaneiro
n o v a t o

wt lis 10, 2015 12:18 am

więc jeśli nie zamierzasz śmigać z żaglem

Ależ właśnie taaaak !!! :D O to chodzi :D

łeb urywa od wiatru

Świetnie :D

Jeśli chodzi o czas na zwiedzanie Sewilli, to sprawę postawiłbym następująco. Z jednej strony nie chciałbym wyjechać z poczuciem, że czegoś ważnego lub pięknego nie zobaczyłem i żałować, ale z drugiej strony nie zamierzam też zwiedzać z wielkim namaszczeniem, tj. np. zatrzymywać się z przewodnikiem przy każdej kamienicy i ją kontemplować, ewentualne muzea też nie są koniecznością.

Z Waszych postów rysuje mi się obraz Malagi jako dość ciekawego miasta a wydawało mi się, że to tylko duża metropolia i niewiele więcej.

adamk76
c o n t e r t u l i o
Kontaktowanie:

wt lis 10, 2015 1:34 am

Sewilla znana jest jako jeden z największych ośrodków korridy w Hiszpanii. Centrum miasta oferuje wiele możliwości spędzenia wolnego czasu, znajduje się tutaj sporo restauracji, kawiarni, klubów a także zabytków, które warto odwiedzić. Szczególnie interesująca jest największa gotycka katedra na świecie. Należy pamiętać, że miasto nie uchodzi za bardzo bezpieczne. Polecam: http://www.plan4fun.pl/przewodniki/hiszpania/miejscowosci/sevilla/9050

skara
"c e r v a n t e s"
Kontaktowanie:

wt lis 10, 2015 1:39 pm

ikxio pisze:lepiej skupic sie na Kadyksie i Sewilli (skara, Sewilla to nie jeden dzien, nawet dwa byloby malo).

Ikxio, wg Ciebie 2 dni na Sewillę mało, wg mnie 1 dzień wystarczy. Wiadomo, można i tydzień siedzieć i nadal coś okrywać, ale jak dla mnie to miasto na wizytę w katedrze, spacer po starówce, dzielnicę Santa Cruz i parku Marii Luisy. Byłam tam wielokrotnie, na krótsze i dłuższe pobyty, i po prostu nic mnie tam na kolana nie rzuca. Tak samo jak Kadyks: krótciutki spacer po starówce, wejście na wieżę katedry, pieszy spacer wokół cypla i tyle. W pół dnia oblecisz.
Oczywiście inaczej to wygląda jeśli chcesz się skupiać na detalach architektonicznych każdej kamieniczki i obejrzeć każdy obraz Zurbarana w każdym kościółku. Wydaje mi się, że autor tematu powinien porządnie zagłębić się w lekturę przewodników i zdecydować na czym chce się skupić. Bo wszystkiego w ciągu 2 tygodni urlopu nie da rady zwiedzić.

Medaneiro, skoro chesz wiatru i żegla to Tarifa jest super wyborem. Pisałeś o wypoczynku i wszyscy się zasugerowaliśmy, że chcesz leżeć na plaży.
A co do Malagi to z naszych słów wywnioskowałeś, że miasto jest mega urokliwe. Nie jest. Ma fajne miejsca, które opisał Kuba, ale Sewilla, Kordoba, Granada i Kadyks są absolutnie bez porównania. Inna skala. Malaga jest po części brzydkim, brudnym miastem portowym, z kilkoma ładnymi zakątkami. Pół dnia na Malagę styknie z powodzeniem.

I może ja piszę trochę obrazoburczo, ale zajmuję się pobocznie turystyką (organizacja czasu wolnego po programie merytorycznym) i obserwuję reakcje uczestników. Mało kto podziwia każdy kafel na elewacji budynku, większość chce przejść ulicami, zrobić kilka zdjęć i napić się sangrii pod parasolem.

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

wt lis 10, 2015 6:27 pm

skara w Kadyksie zgoda pol dnia spacerku wliczajac w to obiad, ale co do Sevilla to pominelas pare rzeczy jak chocby muzeum Archivo General de Indias, jak ktos lubi to i Maestranza - nie jestem zwolenniczka gonitwy po duzym miescie i to jeszcze w upal, wiec proponuje dwa dni.

Malaga - to sie zgadza, może nie pol dnia, ale dzien to bedzie akurat, Kordoba podobnie.
Jerez de la Frontera jak pisalam, zdecydowanie odradzam.

adamk76
c o n t e r t u l i o
Kontaktowanie:

wt lis 10, 2015 7:10 pm

Archivo de las Indias znajduje się w surowym budynku dawnej giełdy towarowej (La Casa Lonja). Można tu zdobyć wiele informacji na temat epoki wielkich odkryć geograficznych, zobaczyć dzienniki pokładowe Kolumba, stare mapy oraz inne ciekawostki. Polecam: http://www.plan4fun.pl/przewodniki/hiszpania/atrakcje/archivo-de-las-indias/9052

Medaneiro
n o v a t o

śr lis 11, 2015 11:43 am

Medaneiro, skoro chesz wiatru i żegla to Tarifa jest super wyborem. Pisałeś o wypoczynku i wszyscy się zasugerowaliśmy, że chcesz leżeć na plaży.

Chodziło mi o wiatr i żagiel, ale nie chciałem wchodzić w szczegóły, bo mógłbym o tym pisać bez końca i trzeba by było zrobić osobny wątek :) Też nie wydało mi się to aż tak istotne z punktu widzenia innych pytań i dylematów przed którymi stoję. Jeżeli jednak na forum są miłośnicy sportów wodnych, to chętnie też podyskutuję :)
Jestem bardzo ciekaw tych wszystkich miejsc, o których pisałem, ale ze swojego doświadczenia wiem też, że na urlopie potrzebuję kilku dni, kiedy nie muszę nigdzie się przemieszczać, planować, szukać. Po prostu kilku dni kiedy jestem w jednym miejscu i robię to na co mam tylko ochotę, nie realizuję żadnego planu, żadnych celów, nic nie muszę "odhaczać". Po paru takich dniach ochota na zobaczenie czegoś nowego przychodzi bardzo szybko :)

adamk76
c o n t e r t u l i o
Kontaktowanie:

śr lis 11, 2015 7:33 pm

loco
"c e r v a n t e s"

śr lis 11, 2015 9:13 pm

Chłopie - to ma być zachęcająca fotka z Cordoby? Byłeś tam w ogóle kiedyś, czy tylko cały czas spamujesz i nawet nie potrafisz napisać jednego zdania od siebie? ;-)

adamk76
c o n t e r t u l i o
Kontaktowanie:

śr lis 11, 2015 10:10 pm

Szanowny Chłopie, dużo już tu napisałem od siebie i jeszcze niejedno napiszę, zresztą nie muszę się tłumaczyć :P
A fotka dla mnie zachęcająca, co kto lubi, kwestia gustu 8)

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

śr lis 11, 2015 10:53 pm

adamk76 pisze:To na zachętę fotka z Kordoby:

E'pañoli'tas... 8)

A serio, samotna flaga Hiszpanii zawsze mnie zdumiewa. Co region to obyczaj :D

Wróć do „Turystyka”