Parkowanie w Hiszpanii

PodGrupa Forum dot. spraw turystyki, podróżowania i zwiedzania Hiszpanii.

Moderator: *mod

zaki151
n o v a t o

Parkowanie w Hiszpanii

pn lip 06, 2015 6:39 pm

Witajcie przyjaciele!

Nie znalazłem tematu, który by dokładnie mi wyjaśnił specyfikację parkowania w Hiszpanii (albo poszczególnych regionach/miastach), dlatego założyłem ten. Jeśli już był - wybaczcie.
Wyczytałem w internecie, że Hiszpanie ze względu na dużą ilość aut i małą liczbę parkingów lubią się blokować podczas parkowania nie zaciągając przy tym ręcznego, żeby łatwiej było potem przepchnąć inne auta. Może mi napisać ile jest w tym prawdy? Czy tam naprawdę dzieją się takie cuda?
Z góry dziękuję za odpowiedź! :lol:

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

pn lip 06, 2015 7:28 pm

W Hiszpanii region regionowi nierówny, u nas na północku przyjechałby dźwig i delikwenta "przepchnął" na policyjny parking ;)

Ale zastawianie "bo ja tylko na chwilkę" to norma, zwłaszcza przy szkołach.

zaki151
n o v a t o

pn lip 06, 2015 7:31 pm

Cauliflowerpl pisze:W Hiszpanii region regionowi nierówny, u nas na północku przyjechałby dźwig i delikwenta "przepchnął" na policyjny parking ;)

Ale zastawianie "bo ja tylko na chwilkę" to norma, zwłaszcza przy szkołach.

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Robię krótki materiał do radia właśnie o takim "hiszpańskim parkowaniu" i chciałbym się w ogóle dowiedzieć czy jest to jakiś głębszy temat, który można rozciągnąć na 5 minut rozmowy?

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

pn lip 06, 2015 7:41 pm

W sumie...
Można na przykład wykorzystać te pięć minut na odkłamywanie "stereotypowej Hiszpanii", bo wrzucanie całego kraju do jednego worka ma takie skutki, że Hiszpanie mają opinię ludzi leniwych i olewających wszystko i wszystkich, pojedzie człowiek na północ a tam jak w szwajcarskim zegarku ;)

http://m.forocoches.com/foro//showthread.php?t=2959865
Tu piszą, że w Sewilli i Walencji to norma (na drugiej stronie zdjęcie). A inni się dziwią, bo w życiu o tym nie słyszeli. Inna sprawa to geografia miasta - jak są pagórki to można samochodu nie znaleźć.
Pojawia się też wątek, całkiem słuszny, że jeśli podczas przepychania uszkodzisz komuś samochód to możesz mieć problemy.

A co to za program? Bardziej o Hiszpanii czy o parkowaniu? ;)

EDIT: inne wątki:
to ciekawe, mówi o tym, że czasem, w wyjątkowych przypadkach, Urząd Miasta może wydać dyspozycję, że parkowanie podwójne jest dozwolone, zawsze po spełnieniu warunków. W przeciwnym razie grozi mandat nawet za dwa wykroczenia - nieprawidłowe parkowanie i niezaciągnięcie hamulca (ryzyko, że samochód wymknie się spod kontroli).
http://www.motor16.com/respuestas/puedo ... -estorbar/

Może jeszcze co znajdę.

Awatar użytkownika
commarketing
c o n t e r t u l i o

pn lip 06, 2015 7:48 pm

zle zaparkowanie samochodu w BCN konczy sie tak :
GRUA 147 euro + mandat 30 euro na miejscu podczas odbioru auta lub 60 euro platne w pozniejszym terminie. Mowie tu o zaparkowaniu na miejscu dla sam. dostawczych lub przy zoltej linii. Auto nie może stac w jednym miejscu dluzej niz 8 dni przekroczenie tego terminu to :143 euro
parkingow jest duzo platne ok 2 euro za h ale jest to uzaleznione od miejsca
Ostatnio zmieniony pn lip 06, 2015 7:49 pm przez commarketing, łącznie zmieniany 1 raz.

zaki151
n o v a t o

pn lip 06, 2015 7:49 pm

Program nosi tytuł: "Jak ułatwiają sobie życie inni". Chcemy pokazać jak różnego rodzaju uwarunkowania geograficzne i nie tylko wpływają na pomysłowość osób z innych krajów :)
Na przykład tydzień temu (startowaliśmy z tym programem/felietonem) poruszyliśmy temat Holandii. Z uwagi na niewielkie odległości pomiędzy miejscowościami, drogi kiepskiej jakości i holenderską słabość do ekologii kochają jeździć na rowerach. Do pracy, szkoły, na imprezy itp :)
Może w takim razie prócz tego specyficznego parkowania Hiszpanie też mają jakieś swoje specyficzne i zarazem ciekawe sposoby na ułatwianie życia:)

zle zaparkowanie samochodu w BCN konczy sie tak :
GRUA 147 euro + mandat 30 euro na miejscu podczas odbioru auta lub 60 euro platne w pozniejszym terminie. Mowie tu o zaparkowaniu na miejscu dla sam. dostawczych lub przy zoltej linii. Auto nie może stac w jednym miejscu dluzej niz 8 dni przekroczenie tego terminu to :143 euro

Stosują się do tego Hiszpanie jakoś szczególnie? I czy służby też o to dbają ;) czy raczej od biedy?

Awatar użytkownika
commarketing
c o n t e r t u l i o

pn lip 06, 2015 7:57 pm

sluzby hmmmm wszytko zalezy jak sie trafi jak wszedzie stosuja sie hiszpanie bo szkoda kasy ale pozostawienie auta na miejscu dla sam. dostawczych na 5 min jest na porzadku dziennym taj jak przechodzenie na czerwonym swietle czy zatrzymanie sie na 1 min na srodku ulicy gdu zobaczy sie kogos znajomego.... taki zwyczaj ludzie nie trabia wjazd na "suwak" to jest to czego brakuje w PL - calkiem inna kultura jazdy

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

pn lip 06, 2015 8:23 pm

z tym parkowaniem to najczesciej jest jak w starym, zardzewialym dowcipie- jak chcesz zobaczyc szybko gliniarza to zaparkuj w niedozwolonym miejscu - wyrosnie spod ziemi. :D

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

wt lip 07, 2015 12:32 am

Raz zdarzyło mi się dzwonić po policję, bo mnie facio zastawił a spieszyło mi się do pracy. Jak podawałam lokalizację to właściciel wybiegł z pobliskiego kiosku i spytał "trąbiłaś? Bo nie słyszałem" :D od tamtej pory wiem, że trzeba zatrąbić. Powiedziałam, że już wszystko OK i po sprawie.
Rano notorycznie mnie zastawiały samochody dostawcze (dopóki im nie zrobili zatoczki) ale to było wiadomo, że siła wyższa. Generalnie od czekania 5 minut jeszcze się nikt nie przekręcił.

zaki151
n o v a t o

wt lip 07, 2015 4:17 pm

Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie odpowiedzi i informację!
Zrobię trochę spamu - przepraszam Administratorze - ale czy znalazłby się ktoś, kto chciałby porozmawiać nt. "hiszpańskiego parkowania" na Skype? Chciałbym nagrać krótką rozmowę (3-4 pytania), jakieś ciekawostki, anegdotki.
Byłbym bardzo zobowiązany!

kotek
n o v a t o

pn gru 07, 2015 8:38 pm

W Maladze i okolicach kwestia parkowania przedstawia się następująco:
1. Linia biała- BEZPŁATNIE
2. Linia zoółta - ZAKAZ PARKOWANIA
3. Linia niebieska - PARKING PŁATNY ale:
-Od poniedziałku do piątku gratis w czasie siesty tj od 14 do 16-16.30
-W soboty po siesie bezpłatnie
-W niedziele i świeta bezpłatnie

makol
c o n t e r t u l i o

pn lut 29, 2016 3:39 pm

kotek pisze:W Maladze i okolicach kwestia parkowania przedstawia się następująco:
1. Linia biała- BEZPŁATNIE
2. Linia zoółta - ZAKAZ PARKOWANIA
3. Linia niebieska - PARKING PŁATNY ale:
-Od poniedziałku do piątku gratis w czasie siesty tj od 14 do 16-16.30
-W soboty po siesie bezpłatnie
-W niedziele i świeta bezpłatnie

Hej a jak jest w BCN, bo w sumie nie wiem (przewaznie autem jezdzimy do marketu a reszta metrem),a może sie kiedys przyda.??

Jeszcze jedno pytanie u Nas na osiedlu są prakingi dla miejscowych 20 centow za dobe. Czy wiecie czy trzeba cos wyrobic by z tego korzystac? Na razie parkujemy na darmowym ale nie dlugo przeprowadzka i lepiej by miec auto na widoku:)

evers
n o v a t o

pn kwie 11, 2016 10:04 am

Jak wyglada sytuacja z parkingiem w okolicy Sagrade Familia w promilu 10km?

loco
"c e r v a n t e s"

pn kwie 11, 2016 12:24 pm

Jest.

winczor
n o v a t o

Re: Parkowanie w Hiszpanii

śr sty 11, 2017 3:33 pm

Witam wszystkich serdecznie.
Nie mogę znaleźć interesującej mnie odpowiedzi. Mianowicie, dzisiaj w okolicy Sagrade Familia zaparkowałem na linii niebieskiej i dostałem mandat. Niestety Pani która mi go wystawiła nie mówiła po angielsku. Nie jestem pewny czy wysokość mandatu o którym mi mówiła wynosi 25 czy 250 euro. Czy jest ktoś wśród Was kto jest mi wstanie pomóc i udzielić odpowiedzi odnośnie wysokości tego mandatu?
Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

loco
"c e r v a n t e s"

śr sty 11, 2017 6:34 pm

Na dokumencie nie ma kwoty?

winczor
n o v a t o

śr sty 11, 2017 6:37 pm

Nie ma. Pytałem przypadkowego przechodnia, powiedział że nie ma podanej kwoty. Podejrzewam że jest to jakaś standardowa opłata, mandat wystawiła Pani "kontroler", nie policja.

loco
"c e r v a n t e s"

śr sty 11, 2017 6:43 pm

Przetłumacz sobie ten dokument, to zapewne będziesz wiedział, co masz zrobić.

winczor
n o v a t o

śr sty 11, 2017 7:20 pm

Jest napisane że muszę zapłacić w ratuszu (Plaça de Sant Jaume, 2, 08002 Barcelona). Nie wiem jaka kwota, wiem tylko że firma wynajmująca samochód może to opłacić ale dodatkowo doliczy koszt 40 euro.
Patrzę na google maps, a tam znowu jaka porażka jeśli chodzi o miejsca parkingowe. Miał ktoś przyjemność zapuszczać się w tamte rejony?

skara
"c e r v a n t e s"
Kontaktowanie:

czw sty 12, 2017 2:48 pm

Winczor, raczej 25 niż 250, opłaty za nieprawidłowe parkowanie nie są zbyt wysokie. A po centrach dużych miast to się jeździ komunikacją i unika się takich problemów. Jedź metrem.

Wróć do „Turystyka”