Pierwsze kroki w Hiszpanii - na co uwazac?

PodGrupa Forum dot. spraw pracy i emigracji w Hiszpanii.

Moderator: *mod

Mico
n o v a t o

Pierwsze kroki w Hiszpanii - na co uwazac?

czw gru 07, 2017 12:44 am

Hejka wszystkim

Emigruje za kilka dni (jade autem swoim prywatnym z Polski do Hiszpanii) do Malagi (na 90%, może wybiore Sewille albo Cadiz) i chcialem Was prosze bardzo grzecznie poprosic o porade na co szczegolnie zwrocic uwage od samego poczatku jak tam zajade tak zeby nie narazac sie na koszty/straty/stracony czas/stracone szanse itd......ogolnie w kontekscie zycia/pracy/finansow tam mieszkajac itd.

Wiem ze jest gdzies temat o tym jak sobie poradzic z tym zeby przerejstrowac auto tam polskie na hiszpanskie bez placenia tego wysokiego podatku i ze mam na to 3 miesiace czasu czy cos - to super info i na pewno bede tego pilnowal.

Ale wiecie, na co jeszcze zwrocic uwage od samego poczatku zeby sie nie sparzyc prosze? Nie wiem....jesli chodzi o prace, rejestracje w jakis urzedach, bankach, ich ZUSie czy (zwlaszcza) w opiece zdrowotnej itd.
Tak zebym potem nie musial mowic w przyszlosci "czemu ja tego nie zrobilem?" i zebym nie plul sobie w brode hehe.

Dodam ze jade tam w ciemno (do Malagi) swoim prywatnym autem i nie mam nic 'ustawione' (zadnej pracy, zadnego mieszaknia ani nic). Z jezykiem tez slabo, podstawy i tyle.

Dodatkowe pytanko:
Jakie jeszcze inne forum o zyciu w Hiszpanii powinienem miec opanowane i powinienem tam zagladac prosze?

Wszelkie porady beda mi jak zloto wiec dziekuje bardzo i pozdrawiam.

Gracias y adios :)

Mico
n o v a t o

Re: Pierwsze kroki w Hiszpanii - na co uwazac?

ndz gru 10, 2017 11:22 pm

nikt nic? :(

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

wt gru 12, 2017 6:58 pm

Wiesz co...
Bo tu to by trzeba właściwie od zera tłumaczyć wszystko, co w rezultacie składa się na "jak nie masz zapewnionego dochodu albo solidnych oszczędności to pomysł jest poroniony".
Jakby to pisał ktoś z perspektywy "moja druga połówka dostała pracę w Hiszpanii, jedziemy, prosimy o podpowiedź" to by się człowiek produkował.
Ale jak ktoś jedzie bo sobie tak wymarzył, to się zwyczajnie nie chce ;)

Wiesz, jak z przerzucaniem tony węgla: staruszce przed zimą to aż się chce to do piwnicy zrzucić, ale jak ktoś źle zabezpieczył transport i mu się rozsypało, to niech teraz sam macha łopatą.

Pytaj w grupach na fejsie, tam będzie większy odzew.

Awatar użytkownika
yamaha
c o n t e r t u l i o

ndz gru 17, 2017 12:08 pm

Chętnie z Tobą porozmawiam ale nie na forum. Jak chcesz to odezwij się na PW a co będę mógł to pomogę,doradzę.
Pozdrawiam

Mico
n o v a t o

pn mar 26, 2018 10:13 am

hej yamaha

wyslalem Ci PW prosze.

dzieki i pzdr

Getapme
n o v a t o
Kontaktowanie:

czw maja 17, 2018 10:46 am

Hmm ja to bym 'ot tak' nie pchała się do Hiszpanii. Mieszkałam i pracowałam w Hiszpanii 5 lat ale jak wyjeżdżałam to nie w ciemno. Mąż dostał pracę, ja znalazłam swoją niedługo po przyjeździe. Mieszkanie mieliśmy akurat zagwarantowane. Nie no tak trochę w ciemno to bym nie pojechała. No ale ja z tych co muszą mieć plan, oszczędności itd.

Awatar użytkownika
yamaha
c o n t e r t u l i o

ndz lip 08, 2018 12:00 am

Moja odpowiedz na twoje pytanie w poście.

...po prostu trzeba uważać na takich jak ty....a wiem to po korespondencji z tobą , ciołku.
Nie ma co sie robić dobrym dla takich jak to COŚ.
Ale nie wszyscy są tacy sami.
Mam nauczkę.

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

pt lip 13, 2018 8:39 am

:D
No widzisz, a zżymałeś się na forumowiczów, że złośliwi i niechętni do pomocy rodakom.
My tę nauczkę po prostu dostaliśmy dawno, dawno temu ;) Ba, żeby to jedną.

Awatar użytkownika
yamaha
c o n t e r t u l i o

sob lip 14, 2018 11:17 am

....nie wszyscy ludzie są tacy sami. Nie można ich podstawić pod tym samym mianownikiem. Staram się być miłym ale tez jestem .......człowiekiem.
Trochę masz racji.

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

sob lip 14, 2018 11:22 am

na roszczeniowego, chamskiego drania trafic niestety nietrudno.
ale ponoc nadzieja umiera ostatania.

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

wt lip 17, 2018 8:52 am

Nie wszyscy, ale dość znamienne jest to, że początkujący emigranci w znakomitej większości wychodzą z założenia, że skoro Polak to ma obowiązek pomóc. I nie ma, że nie masz czasu, nie masz ochoty. Jak to "w pracy?" To w Hiszpanii się pracuje? Nie leżycie całymi dniami znudzeni na plaży?

Druga urocza kategoria to turyści/panowie w delegacji: a co Pani robi w Hiszpanii? (i opowiadaj po raz milionowy tę samą historię) A ile lat? A ma Pani męża? A Polak czy Hiszpan (kuźwa, skąd im do głowy przychodzi zadawanie takich pytań zupełnie obcej kobiecie? W Polsce robią to samo? Tak na zebraniu w pracy do obcej babki wyskakują z pytaniami o życie osobiste?).

No i po paru razach człowiek zaczyna zupełnie ignorować, "przepraszam, spieszę się", i tak się obrazi jak nie pomożesz, to po co tracić czas na tłumaczenie, że o siedemnastej absolutnie nie możesz robić za tłumacza bo musisz dzieci odebrać ze szkoły (Jak to? To dzieci do szkoły chodzą? Nie leżą z Wami na plaży?; to przykład, nie mam dzieci).

MarcinPietrzak
n o v a t o

śr lip 18, 2018 10:27 am

Mieszkam z dziewczyną w Hiszpanii już 4 lata, razem pracujemy w kawiarni. Jest ok, ale myślimy nad czymś swoim. Ciężko jest założyć własny biznes w Hiszpanii, ktoś próbował? My chcemy otworzyć właśnie kawiarnię. Będę się konsultował z biurem biuroksiegowewhiszpanii.pl odnośnie działalności, ale może ktoś z Was ma jakieś porady?

loco
"c e r v a n t e s"

śr lip 18, 2018 2:03 pm

Moja porada - zapomnij, bo zbankrutujesz.

Awatar użytkownika
yamaha
c o n t e r t u l i o

śr lip 18, 2018 2:39 pm

Moja porada 8O
Nie brał bym się za gastronomię. Sam kiedyś miałem takie zapały ale widząc to z bliska ( byłem bardzo blisko tematu ze względu na moją pracę ). Godziny pracy , nigdy nie uregulowane.Praca 23h na 24h. Masz czekać aż wyjdzie ostatni klient. Użeranie z klientami bez mała codziennie.Na pewno czeka Was wynajem lokalu (może się mylę) więc samo otwarcie drzwi z rana w barze już jesteś na minusie. A gdzie tam jeszcze koniec dnia ? A może być różnie z utargiem. "Za moich czasów" bary posiadały tzw." jednorękich bandytów " i same te maszyny " potrafiły zarobić na prąd , a są to wydatki w setkach miesięcznie. Teraz nikt już nie gra na maszynach , prawie nikt , więc i maszyna nie zarobi na siebie. Mając własny lokal wygląda to "trochę " inaczej. Ale znowu co zrobisz z lokalem jak zrezygnujesz z działalności ? A podatek trzeba płacić. JA myślałem o tym biznesie jeszcze przed kryzysem , więc inne były warunki tego przedsięwżięcia. Wiele też jeszcze zależy od lokalizacji. KRYZYS IDZIE DALEJ DO PRZODU A BEZROBOCIE W HISZPANII NA TAKIM SAMYM POZIOMIE.
Jak dla mnie to brudny interes.Ale życzę Wam powodzenia

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

śr lip 18, 2018 11:28 pm

co do bycia i pracy w uslugach yamaha to sie zgadza
przestalam ogladac dzienniki i walczyc z rzeczywistoscia gdzie baby sie kloca o bycie ministra :devil: już myslalam, ze jestem feministka ale mi przeszlo
bycie autonomo w Hiszpanii jak nie masz rynku zbytu na usluge?

Awatar użytkownika
yamaha
c o n t e r t u l i o

czw lip 19, 2018 6:40 pm

ikxio pisze:co do bycia i pracy w uslugach yamaha to sie zgadza

Miło, że chociaż w JEDNYM się zgadzamy. :wink:

Wróć do „Praca i emigracja”