Barcelona - prośba o podstawowe aktualne info

PodGrupa Forum dot. spraw pracy i emigracji w Hiszpanii.

Moderator: *mod

JakubK
n o v a t o

Barcelona - prośba o podstawowe aktualne info

śr lis 09, 2016 6:52 pm

Hej,

Rekrutuje mnie jedna firma z branży IT. Do podpisania umowy jeszcze daleko ale nie wiem czy warto się przenieść z PL, mam obawy i nie wiem czy nie porzucić tematu.

Coś o mnie: 28 lat, informatyka i pokrewne, brak żony, narzeczonej, kota - przeprowadzka w pojedynkę. Nie wiem ile jeszcze będę zarabiał ale już chciałbym oszacować koszty życia. W Hiszpanii byłem raz na ok 10 dni (pisałem o tym już an tym forum w okolicach wakacji :-)) Uczę się języka hobbystycznie.

Czytałem już kilka tematów na tym forum ale niektóre są stare i pewnie wiele się zmieniło.

Co najważniejsze mogę powiedzieć to, że firma jest w Mollet del Valles i nie wiem gdzie warto by w takim wypadku szukać mieszkania. Z tego co google podpowiada jest to osobna gmina 20km od Barcelony i nie chciałbym spędzać godziny dziennie na jazdę i przesiadki do pracy. Z drugiej strony jednak nie chciałbym siedzieć na "zadupiu". Zwłaszcza bliżej weekendu :-)

Więc moje pierwsze pytanie to: czy macie jakieś doświadczenie z tą gminą?

Drugie pytanie to OSZACOWANIE ile mnie może wynieść czynsz w małej kawalerce (ale w jakimś sensownym standardzie)? Na forum padają zazwyczaj kwoty dla kilkupokojowych mieszkań. Jak bardzo ta kwota różni się od cen bliżej centrum?

Ostatnie pytanie jest nieco dziwne, ale widzę tu na forum delikatne narzekanie na mieszkanie w Barcelonie w ostatnim czasie ale nigdy nikt nie precyzuje o co chodzi :-) Czy jest problemem kwestia bezpieczeństwa, strachu przed imigrantami, spokojnym życiem z arabami itp? Miałbym pewną umowę więc o bezrobocie bym się nie bał, pytam Was o standardowy komfort życia w takim mieście (Barca lub tam gdzie miałbym pracę). Dodam, że lubię jeździć na rowerze więc Hiszpania jest dla mnei atrakcyjna pod tym względem :-)

Dzięki za cierpliwość w czytaniu. Każda opinia będzie pomocna ale prosiłbym o niezostawianie niedomówień.

tommy74
p a r l a n c h í n

czw lis 10, 2016 5:07 pm

Nie przesadzasz....20 km to duzo :roll: Ja w Polsce mam ok.13 i dojazd komunikacja miejska zajmuje ok.25-30 minut. A komunikacja w Polsce(wschodniej) a w Hiszpanii to niebo a ziemia.

Awatar użytkownika
Polaco
l i t e r a t o

sob lis 12, 2016 3:46 am

Mollet del Valles to wcale nie taka wioska. To fajne miasteczko, bardzo dobre do zamieszkania. Nie ma sensu mieszkac w Barcelonie i pracowac w Mollet. Nikt tak nie robi, to szalenstwo. Po co przeplacac za mieszkanie w Barcelonie?
Jak masz oferte pracy w Mollet to tylko bierz pod uwage mieszkac tam i nigdzie indziej, pod wzgledem cen i dojazdow do pracy. Nie bedziesz na zadnym zadupiu.

JakubK
n o v a t o

wt lis 15, 2016 5:13 pm

Ok dzięki Wam za odpowiedzi, choć miałem nadzieję, że jest tu więcej ludzi żyjących w Katalonii i chętnych na swoje zwierzenia ;-)

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

wt lis 15, 2016 6:26 pm

Zwrócę Ci uwagę na jedną istotną rzecz z punku widzenia cyklistki (która niedawno zwiedziła Barcelonę i było to dość traumatyczne przeżycie :D acz w miłym towarzystwie): wydostanie się z tej metropolii w plenery, w których przyjemnie jeździ się rowerem, zajmie Ci przynajmniej godzinę. I godzinę powrót.
A w centrum widziałam kolarza w masce i wcale mu się nie dziwiłam. Barcelona to wielkie miasto z olbrzymim i śmierdzącym ruchem ulicznym.

Spójrz na mapę i zobacz, jakie fantastyczne tereny masz zaledwie 30 km od Mollet. W każdą stronę (poza południowym zachodem, bo tam masz dymiącego spalinami potwora ;) )

Awatar użytkownika
commarketing
c o n t e r t u l i o

wt lis 15, 2016 9:21 pm

chyba Ty piekne miasto korki hmmmmm zalezy czy Ci się spieszy :D zawsze jest metro....

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

wt lis 15, 2016 10:10 pm

Ooooo, w metrze to dopiero był smród i gorąc 8O :D
Dziękuję, ja tam zdecydowanie wolę zadupia ;) Pół godziny pedałowania i jestem w lesie w górach.

JakubK
n o v a t o

śr lis 16, 2016 12:00 am

W końcu jakieś informacje które mnie interesują ;-)

Zwiedziłem ostatnio Andaluzję na rowerze i wjechanie od południa do Sevilli wzdłuż autostrady (jedyna możliwa droga) było też traumatyczne. Tak samo na trasie Algeciras-Gibraltar.
Nie ukrywam, że rower byłby moją główną rozrywką i choć w Hiszpanii widziałem piękne ścieżki rowerowe w centrum każdego miasta jakie zwiedziłem to jednak nie o to chodzi...

Cauliflower, chyba poszukam pracy w Twoim rejonie ;-)

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

śr lis 16, 2016 5:49 pm

JakubK pisze:choć w Hiszpanii widziałem piękne ścieżki rowerowe w centrum każdego miasta jakie zwiedziłem to jednak nie o to chodzi...

O, swój chłop :D

JakubK pisze:Cauliflower, chyba poszukam pracy w Twoim rejonie ;-)
A wiesz, tak się wczoraj zastanawiałam i wychodzi mi, że pod kątem roweru to najlepsza jest chyba własnie Katalonia i to w okolicach Barcelony i Girony.
Północ Hiszpanii jest świetna bo ma góry, ale u nas w zimie często leje. A wiatr przy tym taki, że czasem leje poziomo. Z drugiej strony w lecie jest ciepło i mała wilgotność, człowiek się nie poci tak bardzo.
Andaluzja... w zimie przyjemne temperatury, w lecie za to nieprzyjemne, za gorąco. I płasko.
A w Katalonii można jeździć przez cały rok, góry są (ba... i to jakie), morze jest, trochę równego jest w stronę Lleidy.... do wyboru do koloru.

A tak serio, Kraj Basków i Navarra to przemysł, wprawdzie bardziej ciężki niż informatyczny, więc jak się już rozkręcisz to czemu nie poszukać czegoś w okolicy? :)

Co do mieszkaniu na zadupiu - ja odczułam różnicę nawet po przeprowadzce z prawie-centrum średniego miasta (Pamplona) do gminy do niego przyklejonej. Doskonała infrastruktura, dojazd do Pamplony świetny, ale to, co mnie naprawdę interesuje, to jak najszybciej się z miasta wydostać, najlepiej polnymi drogami.
No ale to już każdy szacuje na czym mu bardziej zależy według swoich upodobań.

A tak się złożyło, że i do pracy mam teraz bliżej i dojazd samochodem zajmuje mi całe 9 minut w jedną stronę ;) To jest rzecz absolutnie bezcenna (chociaż ma odbicie i w pieniądzach, bo tankuję samochód chyba raz na trzy miesiące).

makol
c o n t e r t u l i o

śr lis 23, 2016 10:10 am

Hej ja pracuje w it w Bcn i jestem zadowolona. Miasto jest ladne a wiekszosc problemow to problemy takie same jak w innych duzych miejscowosciach tzn korki i turysci. Rynek it jest calkiem rozwiniety w miescie i na obrzezach wiec nie ma problemu sie przeniesc z firmy do firmy. Wiadomo ze na prowincji krajobrazy i wybrzeze jest ladniejsze ale miasto na prawde nie jest zle. Ma wszystko, morze, blisko gory, duzo parkow, zycie nocne i mieszka sie calkiem ok.

Ja osobiscie z innymi imigrantami problemu nie mam.
Jest duzo ludzi z Ameryki Poludniowej ale oni są bardzo w porzadku, tacy weseli polodniowcy. Mam tez pare islamistow na osiedlu ale oni tez są spoko... zaden fanatyzm religijny. Na trzech kroli lataja z dzieciakami za cukierkami jak wszyscy, chodza na wystepy do kosciola i mozna normalnie pogadac. ps. wystepy z okazji wigilii bo tak wyszlo jakbym ja byla jakims fanatykiem haha. Dzieciaki co roku maja wystepy w kosciele kolo szkoly, nie mam pojecia czemu akurat tam. wystawiaja 3 kroli w tym roku.

Ja mieszkam zaraz obok parku CORSEROLLA i jest na prawde spoko. W centrum mieszkac nie radze, bo dom na domku i z balkonu widac sasiada, ale tu jest calkiem duzo przestrzeni a do miasta na plac catallunia 15 min metrem.

Duzo znajomych mieszka w San Cugat , bo Roche.., i tez są bardzo zadowoleni.

O miasteczku o ktorym mowisz nic nie wiem. Mieszkanie bierz blisko pracy i najwyzej sie przeprowadzisz jak cos nie podpasuje. [/list]

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

śr lis 23, 2016 4:53 pm

ja mieszkalam w San Cugat - w porownaniu z centrum Bcn to uzdrowisko :lol:

Wojtas
n o v a t o

Szukam Pracy

czw kwie 27, 2017 3:51 pm

Poszukuje pracy w Hiszpanii (chętnie w Cartagenie, Murcia, Torrevieja, Alicante lub w okolicach tych miast..)
:mrgreen:
Jeśli ktoś ma jakieś informacje odnośnie miejsc pracy? Będę wdzięczny.

loco
"c e r v a n t e s"

Re: Barcelona - prośba o podstawowe aktualne info

czw kwie 27, 2017 4:29 pm

Nie nadajesz się do pracy - nie potrafisz czytać ze zrozumieniem i logicznie myśleć.

Awatar użytkownika
yamaha
c o n t e r t u l i o

ndz paź 01, 2017 2:41 pm

loco pisze:...... i logicznie myśleć.

...no"prawie" tak jak t y. :pizd:

JakubK
n o v a t o

pt cze 15, 2018 10:45 pm

Hej to jeszcze raz ja - autor tego tematu.

Przeleciało półtora roku i temat do mnie wrócił. Ponownie podpytuje mnie barcelońska firma IT i oferuje (w zależności od kompetencji - testy przede mną) około 2100€ miesięcznie na rękę a ja... nie wiem czy to dość dużo by jechać.

Moim priorytetem byłoby odkładać jakieś 500 miesięcznie (niezależnie gdzie mieszkam) i zakładam jakieś 500 na mieszkanie (o tym poniżej) i zostaje jakieś 1100€ na życie+rachunki+komunikację. Czy to ma szansę wystarczyć? Lubię jeść i robić sobie mniejsze lub większe wycieczki w weekendy ;-) Firma dorzuca pierwszy miesiąc lokum żebym w tym czasie znalazł coś dla siebie. Sami znajdują się w okolicy Les Corts (przy L3) i fajnie by było móc tam dojeżdżać czymś do max 30 minut. Może to być inna miejscowość typu Sant Cugat lub inne (jakie?).

Kwestia mieszkania za 500€: jechałbym z dziewczyną, która by się dorzucała około 1000zł~250€ i czyli łącznie 750€ na mieszkanko nie w centrum. Ona ma możliwość pracy zdalnej. Firma w Polsce więc zarobki niezachodnie. Reszta jej wypłaty na własne oszczędzanie, jedzenie i waciki. Odkładamy na mieszkanie w PL :roll:

Więc moje pytanie (przypomnę) tyczy się oszacowania kosztów życia w układzie 2+0 i waszego doświadczenia w łowieniu mieszkań. Dla nas fajnie by było np 35m2 w sensownym standardzie z klimatyzacją/ogrzewaniem. Preferowane okolice: na zachód lub północ miasta z możliwością dojazdu rowerem lub metrem/pociągiem gdy pada.

PS byliśmy rok temu na wiosnę w BCN i sobie bardzo chwalimy! Super miasto, piękne parki i zabytki ale wynajęte lokum w Raval to hałas, dilerzy, złodzieje i nie chcąc wyjść na rasistę utnę tutaj temat "ciemnej" strony dużych miast. Mnie też osobiście drażni nieco też lokalny patriotyzm i niechęć do hiszpańskiego języka (a ja tak się staram ze swoim A1!)

Awatar użytkownika
yamaha
c o n t e r t u l i o

czw cze 28, 2018 2:19 pm

Widzę że nie umiesz oszczędzać. Z takiej sumki TY się zastanawiasz czy zaoszczędzisz 500 E ? No tak ....to też zależy czy Twoja "media naranja" to nie druga lewandoska.Pani,lewandoska.Ta, lewandoska. Z palcem w......Ci starczy na swobodne życie. Ale to Twoje życie.
No chyba że ...... nie starczy.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

czw cze 28, 2018 5:50 pm

za 500 euro w Barcelonie to ostatnio pokoj z uzywalnoscia lazienki mozna wynajac...

Wróć do „Praca i emigracja”