hiszp-ang studia, tlumacz

PodGrupa Forum dot. wszelkich spraw języka, tłumaczeń a także kierunków iberystycznych: Instytutu Iberystyki UW oraz filologii hiszpańskich na innych uczelniach., sprawy akademickie...

Moderator: *mod

sha

hiszp-ang studia, tlumacz

pt sty 28, 2005 1:21 am

Chcialabym zostac tlumaczem. Czy moglby mi ktos powiedziec, jaka szkola najlepiej przygotowuje do tego typu pracy? Podobno wszystko, tylko nie filologia. Jeden znajomy tlumacz polecil mi, ze najlepiej by bylo wyjechac na studia do kraju, w ktorym mowia jezykiem, ktorym jestem zainteresowana i tam studiowac cos z konkretnej dziedziny - psychologia, prawo, medycyna, technika itp., bo jego zdaniem nie ma sensu robic dwa razy tego samego (co z tego, ze bede wiedziala jak tlumaczyc, jak nie znam danego slownictwa i nie mam pojecia, o czym mowie/pisze). Problem polega na tym, ze nie mam pojecia, w jaki sposob taka nauka w obcym kraju mialaby wygladac. Mialabym niby studiowac jedne z najbardziej obleganych kierunkow na zagranicznej uczelni w obcym jezyku? A tak wlasciwie to dlaczego nie filologia czy szkola lingwistyczna, jakis kierunek tlumaczeniowy? W koncu nie chce byc prawnikiem ani lekarzem, tylko tlumaczem. Ktos inny natomiast powiedzial mi, ze slownictwo i specjalizacja to jedno, ale samo tlumaczenie tez ma swoja specyfike, i zwlaszcza symultaniczne potrafi narobic nie lada klopotow. Wiec już sie pogubilam. A co Wy o tym wszystkim myslicie? Jakie jest najlepsze rozwiazanie? Dodam, ze chodzi o jezyk hiszpański i angielski. I to jest wlasnie ten problem, bo na lingwistyce najczesciej są kombinacje jezykow angielski/niemiecki/francuski/rosyjski. Angielskiego i hiszpańskiego za jednym razem nigdzie sie nie doszukalam. Gdyby ktos natknal sie na uczelnie oferujaca takie polaczenie jezykow, to bardzo prosze o pomoc. Z gory serdecznie dziekuje.

maryhopkins

ang+hiszp

śr lut 02, 2005 10:59 pm

też poszukiwałam takiej szkoły. Mieszkam pod Warszawą więc interesowała mnie tylko Warszawa i w niej takiej szkoły nie znalazłam. Widziałam gdzieś w necie jakieś szkoły prywatne w Łodzi i Poznaniu,gdzie były anglistyki z iberystyką,ale pewna nie jestem i nic o tych szkołach powiedzieć nie mogę. Ja zdecydowałam się na anglistykę w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie(uczelnia prywatna),a hiszpański mam jako drugi język 2 razy w tygodniu po 1,5 godz. Ogólnie ze szkoły jestem bardzo zadowolona. Wszystkie przedmioty po angielsku (oprócz oczywiście hiszpańskiego), raczej praktyczne, dosyć ciekawe, dużo wykładowców z UW. Są to studia trzyletnie licencjackie.

Susanita

pt lut 18, 2005 7:30 pm

W takim razie, to najlepiej chyba skończyć dwa fakultety :wink: .
Jeśli chodzi o angielski polecam kolegium, a potem wąską specjalizację (na przykład teksty prawne, literatura..). Tam będziesz mieć więcej zajęć stricte językowych... No a hiszpański - rzecz jasna, Iberystyka :D.

nat

Re: hiszp-ang studia, tlumacz

pn lut 28, 2005 10:26 pm

sha pisze: ...Dodam, ze chodzi o jezyk hiszpański i angielski. I to jest wlasnie ten problem, bo na lingwistyce najczesciej są kombinacje jezykow angielski/niemiecki/francuski/rosyjski. Angielskiego i hiszpańskiego za jednym razem nigdzie się nie doszukalam. Gdyby ktos natknal się na uczelnie oferujaca takie polaczenie jezykow, to bardzo prosze o pomoc. Z gory serdecznie dziekuje.

Hiszpański i angielski na raz można studiować na etnolingwistyce na UAM w Poznaniu.
Pozdrawiam.

abejita

śr mar 23, 2005 10:51 am

Witam:) Ja tez szukalam szkoly w ktorej moglabym uczyc sie hiszpańskiego i angielskiego no i... znalazlam;) Studiuje w Wyzszej Szkole Jezykow Obcych w Poznaniu wlasnie anglistyke z hiszpanistyka i powiem szczerze ze... plecam:) Poziom angielskiego jest naprawde niezly, czasem az za bardzo;) a jesli chodzi o hiszpański to w zaleznosci od tego czy znasz go już troche czy nie mozesz sobie wybrac grupe poczatkujaca albo zaawansowana. No i godzin jest praktycznie mniej wiecej tyle samo hiszpańskiego i angielskiego, tzn przedmioty typu fonetyka, gramatyka itd... No ja ogolnie jestem zadowolona w kazdym razie:) Pozdrawiam:) Besitoski

garfield

Akademia polonijna

pt kwie 22, 2005 11:59 am

Jest taka szkola w czestochowie. Uczlenia prywatna, bardzo droga, maja tam filologie hiszpansko-angielska. są specjalnosci tlumacz lub nauczyciel.
Niepolecma tej szkloy absolutnie. Studiowalam tam przez rok wlasnie ten kierunek. Jeszcze hiszpański jest na dobrym poziomie i kadra nauczycieli jest ok, ale angielskiego ucza młode dziewczyny ktore mgr zrobily wlasnie w tej szkole. Strasznie tam oblewaja na egzaminach bo za poprawki sie placi, wiec nauczyciele dostaja kase za duzo oblanych. Wiec jak nie masz baaardzo duzo kasy to sie wykonczysz-dlatego zrezygnowalam. Pozatym jest to bardzo trudne zrezygnowac..... szkoda gadac. Ogolenie te studia wspominam okropnie. Szkola jest przepiękna i nowoczesna ale w koncu wiadomo z kad maja na to kase..... Rektorem jest fałszywy ksiadz a prorektorem pan buzek.
W razie pytan zapraszam na moje gg 3772022.pozdrawiam

Jowinia

pt maja 20, 2005 10:15 pm

w warszawie ejst katedra hmm... nie pamietam dokladnie nazwy, ale są to studia zachodniop-europejskie. asz tam3 filologie w jednym.angielski i niemiecki, (lub rozyjski) oraz wloski lub hiszpański.

Jan
n o v a t o

Re: Akademia polonijna

czw lip 13, 2017 7:27 pm

garfield pisze:Jest taka szkola w czestochowie. Uczlenia prywatna, bardzo droga, maja tam filologie hiszpansko-angielska. są specjalnosci tlumacz lub nauczyciel.
Niepolecma tej szkloy absolutnie. Studiowalam tam przez rok wlasnie ten kierunek. Jeszcze hiszpański jest na dobrym poziomie i kadra nauczycieli jest ok, ale angielskiego ucza młode dziewczyny ktore mgr zrobily wlasnie w tej szkole. Strasznie tam oblewaja na egzaminach bo za poprawki sie placi, wiec nauczyciele dostaja kase za duzo oblanych. Wiec jak nie masz baaardzo duzo kasy to sie wykonczysz-dlatego zrezygnowalam. Pozatym jest to bardzo trudne zrezygnowac..... szkoda gadac. Ogolenie te studia wspominam okropnie. Szkola jest przepiękna i nowoczesna ale w koncu wiadomo z kad maja na to kase..... Rektorem jest fałszywy ksiadz a prorektorem pan buzek.
W razie pytan zapraszam na moje gg 3772022.pozdrawiam

Z zaciekawieniem i lekkim niedowierzaniem czytam ten post ... wybaczcie, ale ja nie potrafię zrozumieć dlaczego pojawiają się takie opinie. Co roku przyjmuje się na studia w tej Akademii na mój kierunek pełno studentów (pewnie na wiele innych podobnie). Trudno mi się także zgodzić z opinia wyżej, że na angielskim uczą niekompetentne Panie. Młodzi ludzie nadal chcą studiować w tej Akademii. Musimy spojrzeć szerzej - w skali kraju. Dużo jest w tej Akademii innowacyjności. Są kierunki, które się studiuje dla kariery, lepszej przyszłości, a są też takie, które się studiuje dla pasji - każdy ma wolny wybór...a fakty są takie i pewnie dużo osób to potwierdzi, że duża część studentów AP z chęcią by w Częstochowie została po studiach, ale z braku perspektyw wyjeżdżają... ale to już inny temat... Dobrze, ze o tym się mówi i padają różne opinie, bo dzięki tej wymianie myśli może powstać coś nowego...oby

Awatar użytkownika
ikxio
"c e r v a n t e s"

Re: hiszp-ang studia, tlumacz

czw lip 13, 2017 9:18 pm

odgrzewania kotletow po 12 latach?
może i szkola istnieje...

Wróć do „Iberystyka”