Andaluzja - termin wyjazdu.

PodGrupa Forum dot. spraw turystyki, podróżowania i zwiedzania Hiszpanii.

Moderator: *mod

Kajetan
n o v a t o

Andaluzja - termin wyjazdu.

pn mar 12, 2018 7:53 am

Cześć, chciałem bardzo poprosić o Wasze opinie co do terminu wyjazdu w region Andaluzji - w internecie można znaleźć inf typu "maj jest świetnym miesiącem na odwiedzanie Andaluzji", Ja jednak chciałbym "ucelować" w miesiąc w który będzie odpowiedni zarówno na zwiedzanie jak i pobyt na plaży/kąpiele. Planuję wyjazd 2 tygodniowy - znalazłem fajne ceny biletów na rayanrairze w środku maja, środku czerwca i na początku września.
Co polecacie?
Z góry dziękuję i pozdrawiam ;)

Darmodziej
c o n t e r t u l i o

Re: Andaluzja - termin wyjazdu.

śr mar 14, 2018 3:47 pm

Ja tam preferuję wrzesień, bo woda wtedy jest najcieplejsza, a ceny już zdecydowanie posezonowe, no i ludzi zdecydowanie mniej. Z tym że lubię ciepło i do 40 stopni nie marudzę. Jak już jadę taki kawał drogi to chcę cię wygrzać. Byłem kilka razy od początku września, na dwa lub trzy tygodnie. Temperatury przeważnie w okolicy 30 stopni ale trafiały się pojedyncze dni z temperaturą 40 stopni z okładem i poza moczeniem w morzu lub leżeniem pod klimą właściwie nic nie wchodziło w rachubę. Morze przeważnie w przedziale 25-30 stopni. Zależy na co chcesz położyć większy nacisk i jaką temperaturę preferujesz. Jeśli chcesz głównie zwiedzać, Bałtyk latem jest dla ciebie trochę chłodny ale prawie akceptowalny, a woda 27 st to zupa, natomiast powyżej 30 w cieniu nie żyjesz to zdecydowanie jedź w maju ewentualnie wrzesień ale druga połowa. Jeśli planujesz przewagę plażowania, 32 stopnie to jest dla ciebie komfortowa temperatura, a morze 24 stopnie jest zimne, to jedź w pierwszej połowie września. Oczywiście dużo zależy od tego którą część Andaluzji masz na myśli. To co naskrobałem powyżej, dotyczy Costa Almeria, na Costa de la Luz warunki będą zupełnie inne bo to ocean. Woda będzie zdecydowanie chłodniejsza, we wrześniu noce też będą już zdecydowanie bardziej "rześkie" i jest spore prawdopodobieństwo że przynajmniej na część wyjazdu trafisz na wiatr który uniemożliwia nie tylko plażowanie, ale i normalne funkcjonowanie. Moim zdaniem plażowanie nad oceanem tylko, druga połowa czerwca, lipiec i jeśli ktoś nie liczy kosztów to jeszcze sierpień. Andaluzja to duża prowincja i sugerował bym zdecydowanie się na jakąś część a nie próbowanie obskoczenie wszystkiego w dwa tygodnie i jeszcze wciśnięcie trochę plażowania. Nie wiem jakie masz oczekiwania, preferujesz duży kurort i imprezownie czy senne zadupie. Zwiedzać chcesz wszystkie najważniejsze zabytki, czy raczej interesuje Cię przyroda.

Kajetan
n o v a t o

śr mar 14, 2018 8:57 pm

Dzięki wielkie za odpowiedź - jest bardzo konkretna co bardzo mnie cieszy :)
Co do temperatury - okolice 30 stopni to już dla mnie sporo, a jeżeli chodzi o wodę to nie musi to być zupa.
Jeżeli chodzi o mój plan to zawierał on wypożyczenie auta i objechanie kółka: Sewilla, Kadyks, Gibraltar, Malaga, Grenada, Kordoba i z powrotem do Sewilli. To taki wstępny szkic, nie uwzględniałem w nim dokładnych miejsc.
Jeżeli chodzi o te właśnie miejsca to ujmę to tak: często zabytki architektury mnie rozczarowują (choć w przypadku Andaluzji mam spore nadzieje, że tak nie będzie) a natura jest mi bardzo bliska i również chętnie bym jej doświadczył.
Tylko czy te dwa tyg to nie będzie przy takich założeniach wyścig z czasem ;) ...
EDIT: Aha! ciekaw jestem bardzo cen jedzenia i pokoi ;) Będę wdzięczny za odpowiedź ;) I gdzie warto rezerwować - na tą chwilę posiłkowałem się jedynie boooking com

Darmodziej
c o n t e r t u l i o

czw mar 15, 2018 10:29 am

Tylko czy te dwa tyg to nie będzie przy takich założeniach wyścig z czasem ;) ...
Będzie :wink:
Powiem tak: W sumie w Andaluzji byłem 8 razy. Raz na objazdówce po całej Hiszpanii wieki temu jako dziecko, raz na Costa de la Luz i 6 razy w Cabo de Gata, każdorazowo po dwa, trzy tygodnie z nastawieniem głównie na przyrodę, penetrowanie różnych plaż i zatoczek, piesze wycieczki i spacery, trochę snokeringu i jak do tej pory wszystkich zakamarków parku jeszcze nie zaliczyłem :wink: a Sierra Nevada i pustynia Tabernas to wciąż dla mnie prawie biała karta. Oczywiście parę zabytków "zaliczyłem", trudno być w Andaluzji i pominąć Alhambrę albo w Almerii olać Alcazabę, czy będąc w pobliżu Gibraltaru nie wjechać na "skałę", ale głównie skupiam się na przyrodzie, a mimo to za każdym razem "odkrywam" jakiś nowy zakątek.
Co do cen to np. za mały samochód na 2 tygodnie w wysokim sezonie wołają sobie np. 350 euro, a we wrześniu płaciłem np. 95 eur. Do tego dochodzi podatek od świętego spokoju na wakacjach, czyli full ubezpieczenie, za klasę mini ok 190 eur (stawka niezależnie od sezonu) i opłata paliwowa (bierzesz zatankowany oddajesz pusty) 50-70 eur zależnie od pojemności baku. Po sezonie często trafiają się przyjemne niespodzianki, np. 2 lata temu zamiast forda K dostałem grande punto beż żadnej dopłaty, a w zeszłym roku kobitka wymieniła mi pandę na captura, tyle że zapłaciłem 10 eur więcej opłaty paliwowej. W wysokim sezonie takich czarów nie ma. Co do zakwaterowania, to zależnie czy jedziemy we dwoje czy większą bandą, bierzemy albo apartament albo dom. Z reguły korzystam z rentalii i bezpośredniego wynajmu od właściciela i przeważnie mieszczę się w przedziale 15-20 euro dziennie za osobę (bywało też niecałe 10 eur). Ale to działa przy modelu, pobyt w jednym miejscu i wypady na krótkie wycieczki dookoła. Przeważnie wynajem jest od soboty do soboty, albo od niedzieli do niedzieli a jak wynajmiesz do środy to i tak policzą Ci za cały tydzień. Zdarzyło mi się że właściciel policzył za wynajem 1-18 września jak za dwa tygodnie, ale na 2-3 dni raczej wynajmować nie chcą, bo sprzątanie, pościel, ręczniki itd. tak samo jak na dwa tygodnie, a zysk żaden. Przy takiej objazdówce jak planujesz, raczej hostele, hotele i campingi. Niestety nic Ci tu nie podpowiem.
Ceny jedzenia w sklepach podobne jak w Polsce. Jedne rzeczy trochę tańsze inne droższe, w sumie wychodzi podobnie. Np. wino, ryby, czy kawa, tańsze, mleko czy mięso droższe. W knajpach za mniej niż 10 euro raczej nic nie zjesz, w górę wiadomo, można wydać dowolnie dużo.

Getapme
n o v a t o
Kontaktowanie:

czw maja 17, 2018 10:39 am

Ja też wolę wrzesień, jest taniej i mniej ludzi :)

marioS
n o v a t o

wt maja 22, 2018 12:40 pm

Getapme pisze:Ja też wolę wrzesień, jest taniej i mniej ludzi :)

Ale upał podobny jak w lipcu/sierpniu. Nad morzem jeszcze idzie wytrzymać, ale jak tylko udasz się trochę w głąb lądu to patelnia :)

Wróć do „Turystyka”