Pareja de hecho - kilka pytań

PodGrupa Forum dot. spraw pracy i emigracji w Hiszpanii.

Moderator: *mod

0lala
n o v a t o

Pareja de hecho - kilka pytań

śr sty 03, 2018 1:28 am

Witam,
Chciałabym zadać kilka pytań odnośnie zawarcia związku pareja de hecho. Jeżeli dubluję wątek, najmocniej przepraszam, jednak szukałam sporo i na forum, i w innych miejscach w Internecie i moje wątpliwości nie zostały rozwiane.
Mieszkam w Castilli León z chłopakiem, pracuję i absolutnie moim celem nie jest zyskanie ubezpieczenia czy czegoś podobnego. Orientowaliśmy się i bez problemu możemy skompletować dokumentację. Moje wahania to:
1. Czy ma znaczenie, czy Zaświadczenie o stanie cywilnym zostanie przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego w Polsce, bądź w Hiszpanii?
2. Jakie widoczne zabezpieczenie daje mi zawarcie związku? Póki co doszłam do sprzecznych informacji, czy coś po sobie dziedziczymy, czy mamy jakieś prawa do naszych własności.
3. Czy w Polsce nie figurujemy wówczas jako para? Będąc w związku partnerskim w Hiszpanii można wziąć ślub... jeśli z tą samą osobą to należy przedstawić jakiś dokument? I jeśli z inną (z czystej ciekawości prawa) to da się tak?
4. Czy jeśli któryś z nas był w szpitalu mamy dostęp do informacji w całej Hiszpanii czy tylko w Castilli León?

Mam nadzieję, że moje pytania nie są bardzo naiwne. Zastanawiam się, czy warto zawrzeć pareja de hecho czy lepiej na chwilę obecną nic nie robić.

Z góry dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam!

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

Re: Pareja de hecho - kilka pytań

śr sty 03, 2018 11:40 am

Twoje pytania nie są naiwne, ale w Hiszpanii te sprawy regulują ustawy każdej Comunidad Autonoma. W jednej może być tak, w innej inaczej. Dlatego najlepiej będzie jeśli pójdziesz do urzędu i zapytasz jak to jest w Castilla León.

Poczytaj też tu:
https://www.mundojuridico.info/las-pare ... illa-leon/
i tu:
file:///C:/Users/Agnieszka/Desktop/decreto+uniones+de+hecho.pdf

Z powyższego wynika, między innymi, odpowiedź na część Twojego pytania 3 - ślub którejkolwiek stron rozwiązuje związek pareja de hecho. W Polsce nie ma chyba odpowiednika dla tego typu związków, więc nie figurujecie jako para.

Myślę, że zawrzeć zawsze warto (w moim przypadku na przykład chodziło o dostęp do informacji w szpitalu), chyba że wynika z tego jakaś niekorzystna sytuacja przy rozliczeniu podatkowym, na przykład.
Ostatnio zmieniony śr sty 03, 2018 11:59 am przez Cauliflowerpl, łącznie zmieniany 1 raz.

Cauliflowerpl
l i t e r a t o

Re: Pareja de hecho - kilka pytań

śr sty 03, 2018 11:42 am

I jeszcze tu, plik na samym dole, Decreto 117.... :
https://www.tramitacastillayleon.jcyl.e ... 56/Tramite
(forum nie pozwala na dwa linki w jednym poście 8O )

Wróć do „Praca i emigracja”